I stało się. Wielki crossover stacji The CW, łączący bohaterów sześciu seriali (a niedługo będzie ich jeszcze więcej), dobiegł końca. Cały crossover pełen był gościnnych występów z innych seriali na podstawie komiksów DC, ale jest jedno nawiązanie, które jest dość… odważne.

SPOILER! CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ!

Nie, nie chodzi tu o występ pewnego znanego aktora, ze znanego filmu.

Gdy już opadł kurz finałowej batalii i poległym została oddana należna im cześć, pozostali bohaterowie świętują zwycięstwo i ocalenie świata.

Flash zabiera Supergirl, Supermana, Martian Manhuntera, Batwoman, White Canary oraz Black Lightninga do opuszczonego magazynu S.T.A.R. Labs, gdzie postawiono miejsce pamięci Olivera Queena wraz z jego kostiumem i płonącym symbolem grotu strzały. Barry prezentuje też miejsce zebrań współpracujących bohaterów – okrągły stół z symbolem dość podobnym do Justice Society of America oraz symbolami bohaterów na fotelach. Krótki kadr samego budynku ujawnia uderzające podobieństwo do Hall of Justice.

Aż tu nagle słychać jakiś hałas i odgłos… małej małpki?

Nie, spokojnie, to nie odrodzony Gorilla Grodd a coś dużo ciekawszego.

Gdzieś w magazynie w klatce było zwierzątko o przeuroczym imieniu Gleek.

Gleek, dla tych, którzy mogą być zbyt młodzi, aby pamiętać, to imię niebieskiej małpy z kosmosu, która zawsze wpadała w kłopoty w kreskówkowej serii Super Friends. Był komiksowym śmieszkiem i należał do Wonder Twins, Zana i Jayny. Gag z Gleekiem na zamknięcie tej pięcioczęściowej, 200-minutowej, zmieniającej rzeczywistość przygody jest prawdopodobnie nawiązaniem do faktu, że żart z udziałem Gleeka często służył jako zamknięcie odcinków Super Friends, w których Gleek pojawił. Pomimo porozumiewania się tylko za pomocą małpich dźwięków, Gleek jest bardzo inteligentny i rozumie język angielski. Potrafi komunikować się za pomocą języka migowego i używać swojego małpiego/obcego języka z Wonder Twins. W pewnym momencie małpy z Exxor, ojczyzny Gleka, najechały Ziemię, a my dowiedzieliśmy się, że ich przywódca ma moc psychiczną i potrafi mówić po angielsku… więc może lepiej, by w Arrowverse Gleek i Grodd się nie poznali?

Ciężko powiedzieć jaką rolę Gleek odegra w pokryzysowym, ujednoliconym Arrowverse, ale jedno jest pewne. Jeśli scenarzyści będą dalej tak pisać odcinki, jak napisali ten crossover, będzie jazda bez trzymanki.

Krajobraz po Kryzysie wraca już za tydzień, 20 stycznia, odcinkami Batwoman oraz Supergirl.