Najnowszy Kryzys to jedno z największych przedsięwzięć w telewizji. Oczywiście wiąże się to z dużą ilością nawiązać do różnych dzieł popkultury komiksowej. W tym artykule zebrałem wszystkie znaczące nawiązania znajdujące się w dwóch pierwszych odcinkach.
Supergirl
Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest narracja Monitora. Brzmi ona niemalże identycznie do tej początkowej z komiksu. Ponadto samo to, co dzieje się na ekranie jest praktycznie identycznym odwzorowaniem. Teraz przyjrzyjmy się niektórym Ziemiom, któe wystąpiły w tym odcinku:
Earth-38
Tutaj dzieje się akcja z Batmana Tima Burtona z 1989 roku – stąd numeracja. Widzimy siedzącego na ławce Roberta Wuhla, który wcielił się w Alexandra Knoxa znanego z produkcji. Na gazecie czytanej przez aktora widzimy rysunki Jerry’ego Ordwaya i nagłówek, że Batman schwytał Jokera. Jest to o tyle śmieszne, że burtonowski Klaun jest zwyczajnie nie żywy!
Earth-66
Jest to ziemia przeznaczona dla serialu Batman z 1966 roku. Od początku czuć taki rtro klimacik dzięki ubranym staroświecko ludziom, samochodom i… Burtowi Wardowi ubranemu w sweter w kolorach stroju Robina. Dlaczego? Ponieważ aktor ten wystąpił właśnie jako Dick Grayson w wyżej wymienionym serialu.
Teraz warto zwrócić na Supermana i Lois Lane, gdyż z nimi również wiąże się kilka ciekawostek:
- Clark powiedział, że wyobraża sobie przyszłość, w której mieszkają razem z Lois na Ziemii z dwójką dzieci. Było to oczywiste nawiązanie do Srebrnej Ery Komiksu, w której często był pokazywany właśnie taki obraz życia bohatera.
- Zanim Jon ostał wystrzelony w kapsule z „kończącej się” planety Lane powiedziała do niego, że zawsze będą się nim zajmować – even in the face of our deaths [pol. nawet w obliczu naszej śmierci] – co było jasnym nawiązaniem do Supermana z 1978 roku, kiedy to Jor-El powiedział te słowa do odlatującego niemowlaka Kal-Ela.
Oczywiście nie tylko początek jest wzięty praktycznie w całości z komiksów. Wieże, które Monitor zostawił na Ziemii, ponieważkażdy wszechświat wibruje ze jakąś częstotliwością. Dlatego Flash może między nimi podróżować, bo Speed Force daje mu możliwość kontroli tych wibracji. Z oryginalnego Kryzysu pochodzą również Demony, które atakowały bohaterów. W komiksach są one żołnierzami Anty Monitora, które pochodzą z planety Qward, na której powstał na przykład pierścień Sinestro.
The Flash
Batman
Pierwszym mrugnięciem w stronę fanów jest Ziemia-99, która nawiązuje do serialu animowanego Batman Beyond, który zadebiutował właśnie w 1999 roku. Jednakże Nietoperz grany pzez Kevina Controya nie jest ani trochę tym z kreskówki. Przypomina on raczej bohatera stworzonego przez Franka Millera w komiksie Powrót Mrocznego Rycerza i jego sequelach.
Co jeszcze ciekawsze – cały egozszkielet wzorowany jest na tym z Kingdom Come napisanym przez Marka Waida. Tutaj również życie pełne ran doprowadziło go do noszenia zbroi.
Co więcej – w jaskini tego Krzyżowca widzimy Batmobil z burtonowskiego Batmana, kartę Jokera, laskę Riddlera, ośnieżony glob (należący prawdopodobnie do Mr. Freeze’a) i roślinkę sugerującą Poison Ivy.
Harbinger
Jak pamietamy Lyla została zarażona przez Demony Anty Monitora i stała się podatna na jego wpływ. Tak też było w oryginalnej opowieści. Oczywiście wtedy tą poteżną postacią nie była żona Diggle’a.
Śmierć Supermana
Na Ziemii-75 widzimy to wydarzenie, ponieważ w komiksach stało się to w 75. zeszycie serii Superman. PRzedstawienie tego wydarzenia w serialu wydarzenia jest hołdem w stronę Dana Jurgensa, którego dzieło na stałe zostało ważnym obrazem we współczesnej popkulturze. Jednakże w oryginale Człowiek Jutra został zabity przez Doomsdaya, a nie Luthora.
Smallville
Tak, w końcu zobaczyliśmy Toma Wellinga jako Supsa w Arrowverse! Jednocześnie twórcy postarali się o zakończenie losów tej postaci. Prawdopodobnie w zegarku, który posiada umieszczony jest niebieski Kryptonit wyciszający moce Kryptonijczyków.
Co ciekawe Lex Luthor zdecydował się nie zabijać Clarka, gdy się o tym dowiedział, bo stwierdził, że „bez mocy nie ma zabawy”. To poniekąd dowód na to, że Luthor mógłby być dobrym człowiekiem, gdyby nie jego zazdrość i nienawiść do kosmitów.
Kingdom Come Superman
Bardzo Supermanowy był ten odcinek, co nie?
Tymaczasem pora na największego kozaka ze wszystkich kozaków i najpiękniejszego faceta w rajtuzach, czyli Brandona Routha. Jego fikuśny kostium został zaprojektowany przez Alexa Rossa do historii Kingdom Come z 1996 roku (stąd Ziemia-96). Opowiada ona o szaleństwie Supermana po śmierci Lois z rąk Jokera. Zmienił on swój image i stwierdził, że wieźmie sprawy w swoje ręce (zarys historii trochę jak w Injustice).
Coś podobnego stało się również a Arrowverse. Może to podpowiadać zielony gaz ulatniający się z Daily Planet, co sugeruje działalność Jokera. Rysunek został stworzony również przez Rossa.
Siwe włosy Routha również nie są przypadkowe. Superman z Ziemii-2 był jedną z ważniejszych postaci oryginalnym Kryzysie. Aby jednak odróżnić go od znacznie młodszego Clarka z Ziemii-1 postanowiono go posiwić i nadać odrobinę starczego wyglądu. Jak widać – Brandion poniekąd jest jego odpowiednikiem. Co ciekawe cała Ziemia jest kontynuacją filmu Superman: Returns!
Jeśli zauważyliście jakieś mniejsze nawiązania to dajcie znać w komentarzach! Tymczasem do zobaczenia w drugiej i trzeciej części!
Reklama