Czy można wyciągnąć jakąś lekcje od nieboszczyków?
Wspólna kawa z interesującą postacią – mogłabym popaść w uzależnienie. Kruchość ludzkiego życia w niewielkiej pigułce. Absolutnie finezyjna opowieść, przeplatana duszą autora. Autora, który jest niebanalny, dlatego sądzę, że to wartość dodana tej lektury. Prawdziwość zdarzeń łaskocze wyobraźnię.
Dr Richard Shepherd popełnił książkę, w której opowiadając o ludzkim ciele w sposób lekki uchwycił anatomiczny ciąg przyczynowo-skutkowy prowadzący do nieuchronnego końca. Przez co my laicy świetnie odnajdziemy się w naszym wyobrażeniu stojąc przy nienamacalnym stole sekcyjnym.
Jeżeli jeszcze Was nie przekonałam, to ten niepokaźny kawałek tortu książki „Siedem wieków śmierci” musi Was zachęcić…
- Tlenek węgla to śmiercionośny, bezwonny gaz, uwielbiający hemoglobinę – znamy go wszyscy, ale czy dokładnie wiesz w jaki sposób pozbawia nas życia?
- O kole tętniczym Willisa, które ma więcej kantów, niż można by oczekiwać od koła.
- Czy ktoś z Was pamięta czasy kwadratowych okien w samolocie i wie, dlaczego doprowadzały do katastrof?
- Nerw błędny jest częścią autonomicznego układu nerwowego, kontroluje on rzeczy, o których nie myślimy, np. rytm serca. Czy jeden wycelowany w niego cios może wywołać natychmiastową śmierć?
- Jak wygląda krwotok podpajęczynówkowy?
- W jaki sposób wchłaniamy alkohol? O przeładowanych tłuszczem wątrobach.
- Zwyrodnienia, starość, sklerotyzacja podchrzęstna.
- Jak czytać szkielet człowieka pod względem płci.
- Czym jest mały „tatuaż” w jelitach pozostawiony przez chirurga?
- Czy podczas jednej niefortunnej bójki, lub kradzieży, która zakończyła się dla uczestnika najgorszym z możliwych wyroków, możemy zostać posądzeni o usiłowanie zabójstwa?
Merytoryczne kawałki tortu, razem z tymi mniej lub bardziej przerażającymi historiami ludzkich końców żywota to fenomenalny, całościowy czekoladowy tort. Kto nie lubi czekoladowych tortów? Przerażają mnie ludzie, którzy nie znoszą czekolady.
A więc, czy można wyciągnąć lekcje od nieboszczyka? Absolutnie tak! Nasze ciała po śmierci to historia błędów żywieniowych, historia poprawnych nawyków żywieniowych, to splot wielu wydarzeń losowych, czy też celowego działania, którego konsekwencji się nie spodziewaliśmy. Podobno najlepiej uczymy się na własnych błędach, aczkolwiek warto czasem posłuchać historii osób, które już nigdy nie przemówią.
Kup książkę i usiądź z kubkiem gorącej kawy, posmakuj czekoladowego tortu, który zaserwował nam lekarz medycyny sądowej. Przysięgam – warto.
Dziękujemy Wydawnictwu Insignis za udostępnienie lektury!
Reklama