Jak długo trwa teraz

[Recenzja]: Jak długo trwa teraz?! Podobno kto nie pyta ten błądzi…

Jeśli chcesz rozbudzić w sobie ciekawego świata, wewnętrznego dzieciaka, który wciąż poszukuje odpowiedzi na nurtujące go zagadnienia – myślę, że powinieneś sięgnąć po tą książkę. Czy pamiętasz jak sam jako dziecko zadawałeś miliardy pytań typu: dlaczego niebo jest niebieskie, a trawa taka zielona? Takie pytania to kropla w morzu!

Na ostatnich stronach czasopisma New Scientist istnieje intrygująca rubryka. Niecodzienne pytania znajdujące się w książce „Jak długo trwa teraz” Franka Swaina pochodzą właśnie stamtąd – z głów czytelników. A przecież – co dwie głowy to nie jedna! Spróbuj tylko sobie wyobrazić jak bardzo kreatywny potrafi być homo sapiens sapiens… Mnie na samą myśl przechodzą dreszcze!

Nie wierzysz? A czy zastanawiałeś się nad tym dlaczego nietoperze zwisają głową w dół na gałęziach? Dlaczego niektóre zwierzęta, w tym ludzie śpią na leżąco, a inne, takie jak słonie i żyrafy, wtedy stoją? A dinozaury – czy za pomocą DNA zawartego w żołądku komara zastygłego w bursztynie jesteśmy w stanie odtworzyć te prehistoryczne zwierzę? A co z naszym ukochanym słońcem, czy cała woda we wszechświecie wystarczyłaby do zgaszenia słońca? A co gdyby zwierzęta miały tysiąc maleńkich serc zamiast jednego – czy organizm byłby wtedy bardziej wydajny? Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy w trakcie snu kichamy?  Czy nasze odciski palców zmieniają się z wiekiem? „W tej chwili wiadomo. Że na świecie żyje 5 rodzin, których członkowie cierpią na andermatoglifilię, wywoływaną przez niewłaściwą ekspresję białka SMARCAD1. Również osoby z syndromami Naegeli-Franceschetti-Jaadassohn lub dermopatią barwnikowo-siateczkową, które są formami dysplazjiektodermalnej, nie mają linii papilarnych.” Czy ktokolwiek rozważał możliwość budowania miast na oceanie? Z jakiego dokładnie powodu rower utrzymuje się w pozycji pionowej? Dlaczego pluton nie jest już planetą? Dlaczego powtórnie nie wróciliśmy na księżyc? Jakie było pierwsze stworzenie na ziemi? Czy pewnego dnia wszyscy ludzie będą mówić tym samym językiem?  Dlaczego nie znaleźliśmy jeszcze leku na raka? Aż w końcu jak długo trwa „teraz”?

Uff, sporo tego, nieprawdaż? Jestem ciekawa, które zagadnienia zaciekawiłyby Was najbardziej. Jest to bowiem książka, która nie wymaga wertowania od deski do deski – możesz spokojnie ominąć zagadnienia, które nie spędzają Ci snu z powiek. W całej książce martwi mnie tylko jedno – miejsca wolnej wymiany myśli często wzbudzają we mnie niepewność i swego rodzaju wątpliwości, ponieważ zawierają w sobie najczęściej tyle cennej wiedzy, co również spekulacji i powielania mitów. Ale! Kto pyta nie błądzi, odpowiedzi można również poszukać, czy też zweryfikować w innym miejscu, aczkolwiek mam ogromną nadzieję, że Pan Frank Swain rzetelnie podszedł do tematu i uczciwie przeanalizował spisaną wiedzę. Dlaczego o tym pisze? Ponieważ wiele odpowiedzi udzielili ludzie, których wiedza nie jest do końca zweryfikowana – są w pewnym sensie anonimowi, mimo że ich nazwisko i miejsce zamieszkania widnieje pod odpowiedzią.  Niemniej jednak większość odpowiedzi jest naprawdę solidnie zbudowana, zdarzają się sporadycznie również te lakoniczne, ale myślę, że to  nie problem, wręcz odwrotnie! To może być kolejny zapalnik do rozważań i doświadczania świata. Książka bowiem otwiera oczy na wiele kwestii. Sam sprawdź! Przeczytaj jakie myśli zajmują głowy innych osób, a przy okazji poszerzy swoją wiedzę na temat ludzi i świata.

Rozbudź w sobie wewnętrznego ciekawskiego dzieciaka!

Życzę Ci dobrej zabawy i pamiętaj – wiele pytań to dobry pretekst do dyskusji przy wigilijnym stole! Może to również dobry pomysł na niecodzienny prezent!

Nie czekaj, kup teraz! Idealny prezent na Święta!

PS.: A według Ciebie jak długo trwa teraz?

Dziękuję wydawnictwu Insignis za udostępnienie książki!