blank

Od zera do bohatera: Jak Harley Quinn z kochanki stała się gwiazdą Suicide Squad

Oprócz klasycznego rocka i trzech trailerów wydanych do tej pory, jedno jest oczywiste jeśli chodzi o Suicide Squad, sława Harley Quinn będzie jeszcze większa, z Margot Robbie, która zaczyna życie jako jednorazowa pomocnica Jokera, na pewno popchnie postać w centrum uwagi.


Nietypowym dla bohatera tak zakorzenionego w Uniwersum DC jest, żeby za pierwszym razem nie pojawiać się w komiksie – zamiast tego, Harley zadebiutowała w 1993 roku w 22 odcinku serii animowanej Batmana:”Przysługa Jokera”.
Stworzenie Quinn było refleksją ze strony pisarza Paula Diniego, a żart z udziałem Jokera, który wyskakuje z ciasta był uznany za nie pasujący do charakteru przestępcy, więc Harley została wymyślona, aby wypełnić rolę w zamian.

Harley1

W dużej części dzięki występowi Arleen Sorkin- przyjaciółki Diniego- która według wywiadów była modelką do stworzenia postaci-Harley szybko stała się ulubienicą obydwu grup widzów, tych którzy pracują nad serią,powracają wielokrotnie zarówno w, jaki i poza towarzystwem Jokera i tych przed ekranami.
W rzeczywistości, postać stała się tak popularna, że była bohaterką Mad Love, spin-offu powieści graficznej z 1994, obsadzonej w serii animowanej kontynuowanej przez Diniego i scenografa Bruca Timma, który ujawnił historię pochodzenia Quinn.

Mad Love nie tylko przedstawił tło historii Harley- byłej psychiatry nazwanej Harleen Quinzel, która zakochała się w Jokerze podczas stażu w Arkham Asylum i uwolniła go, aby zdobyć jego serce.
Pokazało ono również jak łatwo postać może wspierać ciężar historii, jeśli da się jej szansę. Jest to nieprawdopodobnym przypadkiem, żeby zagrała w swoim pierwszym animowanym odcinku bez Jokera (Sezon 2gi „Wakacje Harley„) wkrótce po wydaniu książki.

Jako wynik jej wzrastającej popularności w świecie animacji, Harley przeskoczyła ze „zwykłego” uniwersum komiksowego w 1999 roku, do powieści graficznej zatytułowanej Batman: Harley Quinn, przed otrzymaniem jej pierwszej, comiesięcznej, solowej serii w 2001, w której odeszła z Gotham City dla Metropolis i zaczęła nowe życie.
Po 38 wydaniach i wątku, który obejmował śmierć Quinn i jej późniejsze odrodzenie, tytuł został anulowany w 2003. W ciągu kilku najbliższych lat Quinn pojawiała się tylko gościnnie w Batmanie i innych pokrewnych seriach komiksów, za wyjątkiem dołączenia do teamu ze złoczyńcą Poison Ivy w trzech wydaniach Batman: Harley i Ivy mini seria w 2004 roku.

Współpraca czarnych charakterów będzie częścią następnej roli Harley, z twórcą Dinim powracającym do postaci, aby pisać serię Gotham City Sirens, którą prowadził od 2009 do 2011. Zawierała postacie Harley, Ivy i Catwoman jako głównych bohaterów.
Po restarcie całej linii „New 52” we wrześniu 2011 roku, Harley trafiła do odnowionej serii Suicide Squad, gdzie pozostaje do dziś dzień, inspirując nadchodzący film swoją postacią.

Harley3

Jednakże, to nie jest koniec opowieści o Harley, bo ominęliśmy najciekawszą część  historii tej postaci. W 2014 toku DC wypuściło drugi, solowy komiks Harley Quinn, napisany przez Amandę Conner i Jimmego Palmiotti z rysunkami Chada Hardina i Johnego Timmsa.
Pozornie odbywające się w tym samym świecie co Suicide Squad, ta Harley oferowała zupełnie inne spojrzenie na tą postać, pierwsza jest bardziej zabawna i nie ma szacunku wobec nie tylko samej Harley, ale także do wszechświata superbohaterów, w którym mieszka.

Jest to też seria, która odniosła znaczący sukces w sprzedaży- sprzedawała się lepiej od Supermana, Justice League i Green Lanterna, jak również większości pozostałych tytułów od DC. Pozwoliło to Harley rozwijać się jako pojedyncza bohaterka, ta wersja postaci uznawała nieuczciwy charakter jej stosunków z Jokerem i próbę ruszenia dalej z życiem, z Connerem i Palmiotti przyznającymi publicznie, że fani wyczytują podtekst w jej przyjaźni z Poison Ivy, będącym romantycznym związkiem. W rzeczywistości ich własnym zamiarem było złączenie tej dwójki.

Harley4
Czy widzowie zareagują na rozwój postaci, czy po prostu z głupoty i rozrywki, którą seria oferuje – oprócz takich problemów Harley miała do czynienia z
Kapitanem Horatio Strong*, parodią Popeye- sukces serii popchną Harley na przód planów wydawniczych DC.
Oprócz miesięcznej serii Harley Quinn, Conner i Palmiotti napisali wiele specjalnych wydań, spin-offów mini serii i dołączony do trwającego zespołu tytuł Harley Little Black Book.
To jest ten czas, gdzie pojawia się Margot Robbie, grająca prawdziwie rzadką w nowoczesnej mitologii superbohaterów; postać stworzoną w ciągu ostatnich dwóch dekad, która została przyjęta za ikonę komiksu,
najulubieńszy anty-bohater według fanów, który jest wybierany jako reprezentatywny i ktoś, kto celowo obejmuje status outsidera i odrzuca status quo(stały stan rzeczy).
Prawdę mówiąc, jest tylko jedna taka postać, która może się ubiegać o podobne stanowisko co Quinn,a mianowicie Marvelowski Deadpool.
Zobaczymy co się stanie, kiedy Suicide Squad zawita w kinach….

*Kapitan Horatio Strong – bohater komiksów DC stworzony jako parodia Popeye.
Popeye -amerykański bohater komiksu i filmu animowanego, marynarz o dobrym sercu i  porywczej naturze. Swego czasu Kapitan zdobył dużą popularność i Harley Quinn „walczyła” z nim o sławę.