W tym tygodniu czwarty sezon The Flash wznawia trwającą od dłuższego czasu walkę z Cliffordem DeVoe, a samo starcie wchodzi w trzeci akt.
Uwaga – Artykuł zawiera spoilery z czwartego sezonu The Flash!!!
Jednym z głównych elementów trwającego sezonu były tzw. „Busmety”, które otrzymały różnorodne moce dzięki energii wytworzonej w momencie opuszczenia Speed Force przez Barry’ego. Pozorny przypadek był zaplanowany przez DeVoe. Zespół Flasha (a może raczej Iris?) spędził większość czasu, próbując dowiedzieć się, kim jest dwunastka nowych metaludzi oraz starając się wyśledzić ich przed Thinkerem.
W miarę upływu czasu „polowanie” na mety było coraz to bardziej gorączkowe, głównie ze względu na to, że ich ilość malała niestety na korzyść antagonisty. W odcinku, który już przed swoją premierą budził mieszane uczucia, zatytułowanym „Run Iris, Run”, oficjalnie ujawniono dwa ostatnie nazwiska.
Mety z autobusu różniły się pod względem mocy oraz swojej historii w DC Comics. Od ikonicznych postaci, przez trzeciorzędnych złoczyńców, po zupełnie oryginalne postacie. Jako że serial powraca po przerwie – oto lista przedstawiająca wszystkie „Busmety”.
1. Kilg%re
Kilg%re był pierwszym metą stworzonym dzięki ucieczce Flasha ze Speedfroce, który został pokazany w tym sezonie – zadebiutował w drugim odcinku „Mixed Signals”.
W komiksach był on zasadniczo pozaziemską sztuczną inteligencją, zanim przybył na Ziemię i walczył z Flashem i Cyborgiem. W serialu natomiast jego origin story nie ma nic wspólnego z pierwowzorem – został on ukazany jako Ramsey Deacon, pogardzany kierownik z Doliny Krzemowej, którego zdolnością było hakowanie wszelakiej technologii.
2. Hazard
Kolejna była Becky Sharpe, która ze względu na swoje zdolności została nazwana Hazard. Tylko mi, chociaż odrobinę, przypominała swoim zachowaniem/brakiem ogarnięcia Felicity z jej początkowych epizodów w Arrow?
Rebecca Sharpe zadebiutowała na stronach Infinity Inc w późnych latach ’80. Warto zaznaczyć, że często zmieniała grupy złoczyńców, do których należała. Tak samo jak telewizyjny odpowiednik – jej mocą było przynoszenie pecha innym osobom, przez co działa się im różnoraka krzywda, acz efektem tego nie mogła być śmierć.
Becky była pracownikiem kasyna, towarzyszyła jej olbrzymia ilość pecha – do póki nie została trafiona przez ciemną materię. Jej nowe moce pozwoliły jej manipulować prawdopodobieństwem na poziomie kwantowym, co doprowadziło do tego, że zespół Flasha miał wiele sytuacji, w których fraza „brakowało szczęścia” byłoby wielkim niedopowiedzeniem.
Ostatecznie jej szczęście zakończyło się, kiedy stała się drugim nosicielem świadomości DeVoe.
3. Elongated Man
Kolejny meta z listy odegrał największą rolę spośród tajemnej dwunastki, przynajmniej dotychczasowo, a jest to Ralph Dibny!
W komiksach był on naukowcem, który uzyskał swoje zdolności dzięki ekstraktowi z rzadkiego owocu. Był on członkiem Justice League, a więc i tam współpracował z Flashem.
W The Flash Ralph został przedstawiony jako prywatny detektyw, mający burzliwą przeszłość z Barrym Allenem, aczkolwiek po uzyskaniu swoich mocy stał się jego sojusznikiem.
4. Weeper
Krótko po wprowadzeniu Elongated Mana widzowie poznali Weepera – metaczłowieka, który odegrał stosunkowo małą rolę w serialu.
Jego pierwowzór znany jest jako Mortimer Gloom. Złoczyńca, który w latach czterdziestych wystąpił w komiksach trzy razy.
W serialu pojawił się on w odcinku „Girls Night Out„. Został przedstawiony jako meta, którego łzy miały właściwości uzależniającego narkotyku – jednego z najlepszych na rynku, dlatego też został uprowadzony przez Amunet Black w ramach handlu metaludźmi, zanim został sprzedany i prawdopodobnie zniszczony przez DeVoe.
5. Black Bison
Kolejna na liście jest zmieniona płciowo wersja Black Bisona.
W komiksach był Indianinem, który swoje moce zawdzięczał starożytnym artefaktom. Był on wrogiem Firestorma, sporadycznie pojawiał się też w różnych wydarzeniach świata DC Comics.
W The Flash Black Bison jest przedstawiona jako Mina Chayton, była profesor antropologii, która chciała „uwolnić” artefakty należące do Indian. Dzięki swoim mocom miała możliwość ożywiania wszelkich nieożywionych obiektów.
6. Brainstorm
W finale, przed przerwą w środku sezonu, publiczności przedstawiono Dominica Lanse’a, znanego również jako złoczyńca Brainstorm.
Tak właściwie, Lanse był drugim przedstawionym Brainstormem w historii DC Comics. Pierwszym był Axel Storm, lecz ich moce się różniły. Dominic w zasadzie potrafił kontrolować oraz kopiować umysły innych. Zaznaczę też, że w komiksach został on pokonany przez Mister Terrific dzięki T-Spheres!
Życie Lanse’a w serialu miało szybki i dramatyczny przebieg. Agent TSA ze zdolnością do czytania czyichś myśli. Został porwany przez Amunet Black tylko po to, aby zostać rannym wkrótce po tym. Doprowadziło to do tego, że Caitlin Snow przeprowadzała na nim operację, aby mógł zostać zakupiony przez DeVoe, co poskutkowało zamianą ciał i rozpoczęciem „The Trial of The Flash”.
7. Fallout
Gdy serial powrócił po zimowej przerwie, na krótko pojawił się kolejny meta z autobusu – Neil Borman, znany również jako Fallout.
Borman pierwotnie pojawił się w serii „The Flash: Iron Heights” jako pracownik elektrowni jądrowej, który przypadkowo stał się radioaktywny. Fallout nieumyślnie zabijał osoby znajdujące się blisko niego, nim znalazł się w Iron Heights. W czasie pobytu w więzieniu, Gregory Wolfe traktował go nieludzko, wykorzystując jego moce do zasilania całego budynku. Flash pomógł mecie, kiedy tylko się o tym dowiedział.
W Arrowverse Fallout miał podobnie dramatyczną historię – również był nieświadomy swoich mocy oraz tego, jaki one miały wpływ na innych ludzi. Drużyna Flasha była w stanie odesłać nadmiar promieniowania oraz skierować go na swego rodzaju leczenie.
8. Dwarfstar
Kilka epizodów później pojawił się Sylbert Rundine, który został nazwany Dwarfstar.
Komiksowy odpowiednik Dwarfstara pojawił się w „All New Atom #2” jako przeciwnik Ryana Choi’a (Atom). Ta wersja złoczyńcy była gwałcicielem oraz seryjnym mordercą, który uzyskał swoje moce zmniejszania, kradnąc Bio-Belt Atoma.
Serialowa wersja Rundine’a również była kryminalistą, aczkolwiek był on złodziejem, który dokonał również morderstwa i uciekł z miejsca zbrodni. Był kolekcjonerem, wszelkie skradzione obiekty zmniejszał i umieszczał na półkach i w gablotach. Właśnie manipulacja rozmiarów różnych obiektów była jego metamocą. Mógł również wpływać na rozmiar innych osób.
9. The Fiddler
Innym, a w zasadzie inną, „busmetą” była Izzy Bowin, która miała zaskakująco dużą rolę w swoim epizodzie, ostatecznie uzyskując pseudonim „the Fiddler”.
The Fiddler znany z komiksów nazywał się Isaac Bowin, był złodziejem, który potrafił hipnotyzować ludzi poprzez muzykę graną na skrzypcach. Był on cierniem w oku Jaya Garricka, aż dołączył do różnych zespołów złoczyńców.
Telewizyjna wersja Bowin była luźną adaptacją pierwowzoru, złodzieja zmieniono w czarującą, wschodzącą gwiazdkę country, której mocą było generowanie fal dźwiękowych. Po tym, jak drużyna Flasha spędziła cały odcinek „Subject 9”, próbując chronić Izzy oraz szkoląc ją, ta została ostatecznie schwytana przez DeVoe, a także została aktualnym gospodarzem dla jego świadomości.
10. Melting Point
Metą, którego fani mogli zobaczyć w odcinku poprzedzającym przerwę – „Run Iris, Run”– był Matthew Kim, którego nazwano Melting Point.
Wydaje się, że Matthew nie ma żadnego klarownego odpowiednika w DC Comics, prawdopodobnie więc został wykreowany na potrzeby serialu. Jednak wcale nie oznacza to tego, że dostał nic nieznaczące moce. Jego zdolności polegają na przenoszeniu mocy jednej osoby na inną. Tylko możemy sobie wyobrazić, jak wykorzystać mógłby to DeVoe. Jeżeli będzie pojawiał się częściej, czy to w tym sezonie, czy następnym, ciekawie będzie zobaczyć, jaką rolę odegra. Może ostatecznie zostanie wykorzystany przeciwko Flashowi?
11. Null
W finale odcinka „Run Iris, Run” Harry odkrył nazwiska dwóch pozostałych „busmet”, których możemy spodziewać się w nadchodzących odcinkach (a właściwie jedna jest już znana).
Pierwsza jest Janey Petty, która pojawia się w odcinku „Null and Annoyed”. Została ona opisana jako „utalentowany złodziej diamentów”, którego mocą jest manipulacja grawitacją.
Jest to kolejna postać, której płeć zmieniono. W komiksach Null był mężczyzną, który pojawił się zaledwie cztery razy w serii „Hawkworld”. Tak naprawdę nie posiadał on żadnego konkretnego backstory, a nawet nie przedstawiono jego pełnego nazwiska. Głównie znany był z tego, że mógł sprawiać, by osoby w pobliżu znajdowały się w stanie nieważkości.
12. Folded Man
I ostatecznie – dwunastym metą będzie złoczyńca Edwin Gauss, zwany także Folded Manem.
W komiksach Edwin jest młodym geniuszem, który buduje kombinezon pozwalający mu podróżować do drugiego i czwartego wymiaru. Zgodnie z wcześniej ujawnionym opisem z castingów, oczekuje się, że będzie to typ „hippisowski”, który rozwija moc sprawiającą, że będzie bardzo trudny do śledzenia. Wygląda więc na to, że w serialu nie będzie on identyczny w stosunku do oryginału.
Nie wiadomo, kiedy Folded Man może zadebiutować, gdyż casting nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony, ale może stać się ważnym elementem układanki w walce z DeVoe. W jednym z odcinków ujawniono, że tajne laboratorium Thinkera znajduje się w wymiarze kieszonkowym, co oznacza, że zdolności Edwina mogą zostać wykorzystane do odnalezienia owego miejsca – zakładając, że te zostaną w znacznym stopniu zachowane.
Reklama