PODZIEL SIĘ

Najnowszy Kryzys to jedno z największych przedsięwzięć w telewizji. Oczywiście wiąże się to z dużą ilością nawiązać do różnych dzieł popkultury komiksowej. W tym artykule zebrałem wszystkie znaczące nawiązania znajdujące się w dwóch pierwszych odcinkach.

Dołącz do Akademii Bohaterów Marvela i rozmawiaj z innymi fanami!


Supergirl

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest narracja Monitora. Brzmi ona niemalże identycznie do tej początkowej z komiksu. Ponadto samo to, co dzieje się na ekranie jest praktycznie identycznym odwzorowaniem. Teraz przyjrzyjmy się niektórym Ziemiom, któe wystąpiły w tym odcinku:

Earth-38
Tutaj dzieje się akcja z Batmana Tima Burtona z 1989 roku – stąd numeracja. Widzimy siedzącego na ławce Roberta Wuhla, który wcielił się w Alexandra Knoxa znanego z produkcji. Na gazecie czytanej przez aktora widzimy rysunki Jerry’ego Ordwaya i nagłówek, że Batman schwytał Jokera. Jest to o tyle śmieszne, że burtonowski Klaun jest zwyczajnie nie żywy!

Earth-66

Jest to ziemia przeznaczona dla serialu Batman z 1966 roku. Od początku czuć taki rtro klimacik dzięki ubranym staroświecko ludziom, samochodom i… Burtowi Wardowi ubranemu w sweter w kolorach stroju Robina. Dlaczego? Ponieważ aktor ten wystąpił właśnie jako Dick Grayson w wyżej wymienionym serialu.

Teraz warto zwrócić na Supermana i Lois Lane, gdyż z nimi również wiąże się kilka ciekawostek:

  • Clark powiedział, że wyobraża sobie przyszłość, w której mieszkają razem z Lois na Ziemii z dwójką dzieci. Było to oczywiste nawiązanie do Srebrnej Ery Komiksu, w której często był pokazywany właśnie taki obraz życia bohatera.
  • Zanim Jon ostał wystrzelony w kapsule z “kończącej się” planety Lane powiedziała do niego, że zawsze będą się nim zajmować – even in the face of our deaths [pol. nawet w obliczu naszej śmierci] – co było jasnym nawiązaniem do Supermana z 1978 roku, kiedy to Jor-El powiedział te słowa do odlatującego niemowlaka Kal-Ela.

Oczywiście nie tylko początek jest wzięty praktycznie w całości z komiksów. Wieże, które Monitor zostawił na Ziemii, ponieważkażdy wszechświat wibruje ze jakąś częstotliwością. Dlatego Flash może między nimi podróżować, bo Speed Force daje mu możliwość kontroli tych wibracji. Z oryginalnego Kryzysu pochodzą również Demony, które atakowały bohaterów. W komiksach są one żołnierzami Anty Monitora, które pochodzą z planety Qward, na której powstał na przykład pierścień Sinestro.

The Flash

Batman
Pierwszym mrugnięciem w stronę fanów jest Ziemia-99, która nawiązuje do serialu animowanego Batman Beyond, który zadebiutował właśnie w 1999 roku. Jednakże Nietoperz grany pzez Kevina Controya nie jest ani trochę tym z kreskówki. Przypomina on raczej bohatera stworzonego przez Franka Millera w komiksie Powrót Mrocznego Rycerza i jego sequelach.
Co jeszcze ciekawsze – cały egozszkielet wzorowany jest na tym z Kingdom Come napisanym przez Marka Waida. Tutaj również życie pełne ran doprowadziło go do noszenia zbroi.

Co więcej – w jaskini tego Krzyżowca widzimy Batmobil z burtonowskiego Batmana, kartę Jokera, laskę Riddlera, ośnieżony glob (należący prawdopodobnie do Mr. Freeze’a) i roślinkę sugerującą Poison Ivy.

Harbinger
Jak pamietamy Lyla została zarażona przez Demony Anty Monitora i stała się podatna na jego wpływ. Tak też było w oryginalnej opowieści. Oczywiście wtedy tą poteżną postacią nie była żona Diggle’a.

Śmierć Supermana
Na Ziemii-75 widzimy to wydarzenie, ponieważ w komiksach stało się to w 75. zeszycie serii Superman. PRzedstawienie tego wydarzenia w serialu wydarzenia jest hołdem w stronę Dana Jurgensa, którego dzieło na stałe zostało ważnym obrazem we współczesnej popkulturze. Jednakże w oryginale Człowiek Jutra został zabity przez Doomsdaya, a nie Luthora.

Podobny obraz

Smallville 

Tak, w końcu zobaczyliśmy Toma Wellinga jako Supsa w Arrowverse! Jednocześnie twórcy postarali się o zakończenie losów tej postaci. Prawdopodobnie w zegarku, który posiada umieszczony jest niebieski Kryptonit wyciszający moce Kryptonijczyków.
Co ciekawe Lex Luthor zdecydował się nie zabijać Clarka, gdy się o tym dowiedział, bo stwierdził, że “bez mocy nie ma zabawy”. To poniekąd dowód na to, że Luthor mógłby być dobrym człowiekiem, gdyby nie jego zazdrość i nienawiść do kosmitów.

Kingdom Come Superman

Bardzo Supermanowy był ten odcinek, co nie?

Tymaczasem pora na największego kozaka ze wszystkich kozaków i najpiękniejszego faceta w rajtuzach, czyli Brandona Routha. Jego fikuśny kostium został zaprojektowany przez Alexa Rossa do historii Kingdom Come z 1996  roku (stąd Ziemia-96). Opowiada ona o szaleństwie Supermana po śmierci Lois z rąk Jokera. Zmienił on swój image i stwierdził, że wieźmie sprawy w swoje ręce (zarys historii trochę jak w Injustice).

Coś podobnego stało się również a Arrowverse. Może to podpowiadać zielony gaz ulatniający się z Daily Planet, co sugeruje działalność Jokera. Rysunek został stworzony również przez Rossa.

Znalezione obrazy dla zapytania crisis on infinite earths gas daily planet

Siwe włosy Routha również nie są przypadkowe. Superman z Ziemii-2 był jedną z ważniejszych postaci  oryginalnym Kryzysie. Aby jednak odróżnić go od znacznie młodszego Clarka z Ziemii-1 postanowiono go posiwić i nadać odrobinę starczego wyglądu. Jak widać – Brandion poniekąd jest jego odpowiednikiem. Co ciekawe cała Ziemia jest kontynuacją filmu Superman: Returns!

Jeśli zauważyliście jakieś mniejsze nawiązania to dajcie znać w komentarzach! Tymczasem do zobaczenia w drugiej i trzeciej części!