Przez ponad 50 lat legendarny, sowiecki zabójca, znany jedynie pod pseudonimem Zimowego Żołnierze, siał postrach pośród zachodnich elit politycznych. Niedawno powrócił i zaczął pracować dla bezwzględnego generała Łukina. Czy Kapitan Ameryka da radę go powstrzymać?

Na początek pragniemy podziękować wydawnictwu Egmont za podesłanie nam komiksu do recenzji i zachęcamy do wspierania polskiego rynku komiksowego poprzez kupowanie na ich stronie, Egmont.pl!

Fabuła albumu skupia się na kilku historiach. Najbardziej na Stevie Rogersie i jego życiu po za pracą, na jego dążeniom do znalezienia Red Skulla i pokonania go, na jego chęci odnalezienia Bucky’ego w Zimowym Żołnierzu. Ponadto zostaje nam przybliżona historia życia Jacka Monroe, który za życia pracował z Kapitanem Ameryką. Za kolejny poboczny wątek można uznać związek Steve’a z Sharon, ale to akurat temat rzeka.

Skupmy się najpierw na wątku Jacka Monroe, który był na tyle zafascynowany Kapitanem, że zdołał wytropić i odtworzyć serum herosa. Niestety zostało ono skażone, w skutek czego Jack i jego pomagier mieli problemy z agresją i zdarzały się przypadki, że widzieli wroga tam, gdzie go nie było. Zostali zahibernowani, a następnie uwolnieni i uleczeni po ponad 8 latach. Steve przyjął go pod swój dach i zaczął trenować, nawet oddał mu swoją dawną tajną tożsamość Nomada. Planował go wyszkolić i usamodzielnić, ale Monroe nie potrafił żyć jako samowystarczalna jednostka, zawsze potrzebował kogoś kto będzie nim kierował. Pod koniec życia oszalał, zaczął widzieć wszędzie twarz Bucky’ego, pojawiały się okresy kiedy to Nomad kierował jego życiem, a on budził się po kilku dniach nie pamiętając co jest i co robił ostatnimi czasy. Umarł z rąk Zimowego Żołnierza sądząc, że to tylko kolejna halucynacja.

Główny wątek skupia się na Kosmicznej Kostce, która jest artefaktem o nieograniczonej mocy, pozwalającej dowolnie kształtować rzeczywistość. To przy jej pomocy Łukin chce wypełnić plan swojego nauczyciela i przywrócić Matkę Rosję na właściwe tory. Na jego drodze staje jednak najpierw Red Skull, który odnalazł ją jako pierwszy, ale to żadna przeszkoda dla kogoś kto ma na swoje rozkazy legendarnego skrytobójce – Zimowego Żołnierza. Kostka wpada w ręce Rosjanina, a Crossbones zaczyna szukać mordercy nie porzucając planu na naładowanie Kosmicznej Kostki. Dostaję cynk od “Ruska”, że za zabójstwem stoi Kapitan Ameryka, ale po wygranej walce nie zabija go gdyż wyczuwa tu jakiś podstęp.

W międzyczasie Sharon zostaje porwana, a kiedy Steve przybywa jej na ratunek Zimowy Żołnierz odpala zapalnik i kilka dzielnic Filadelfii zostaje pokrytych ogniem, w wyniku czego Kosmiczna Kostka zostaje naładowana i ginie ponad 100 tysięcy ludzi. Po powrocie do bazy dowiadujemy się, że Zimowy Żołnierz to tak na prawdę Bucky, któremu wyprano mózg i narzucono zadania od generała Łukina. Kapitan postanawia z nim porozmawiać i zaczyna poszukiwania. Po drodze trafia na trop doprowadzający go do Łukina przez co prawie wywołał konflikt międzynarodowy.

Po powrocie do domu Steve zauważa teczkę zawierającą ściśle tajne akta o Zimowym Żołnierzu, o tym jak powstał i co się z nim działo przez ostatnie lata. Wszystko jest stylowo opisane w rozdziale 11. Postanawia podzielić się tymi danymi z najbliższymi. W międzyczasie Kostka zaczyna przejmować kontrolę nad Łukinem przez co prawie zabija swojego przyjaciela i postanawia się jej pozbyć. Kapitan Ameryka, Iron Man i Falcon zaczynają poszukiwania Bucky’ego na jeszcze większą skalę, używając technologii Starka i ptaków Falcona. W końcu udaje im się go znaleźć akurat podczas misji ukrywania Kosmicznej Kostki. Sam i Sharon pomagają Kapitanowi dotrzeć do Zimowego Żołnierze. Walka tytułowej dwójki trwa w najlepsze, kiedy nagle Steve zdobywa kostkę i każe jej przywrócić wspomnienia Bucky’emu. Zdruzgotany Barnes zabiera Rogersowi Kostkę i rozwala ją w ręce, samemu przenosząc się w inne miejsce.

I to na tyle jeśli chodzi o ten album. Tom drugi zaplanowany jest na grudzień 2019 roku.

Za rysunki w tym wydaniu zbiorczym odpowiadało mnóstwo ludzi to są: Steve Epting, John Paul Leon, Tom Palmer, Mike Perkins, Michael Lark i Frank D’Armata. Ilustracje w dobry sposób oddają dynamikę akcji, emocje i ruch postaci, ale mają ewidentny problem z portretami twarzy. Wyglądają one w większości jak karykatury, ale nie przeszkadzają one w lekturze, gdyż jest ich mało i zazwyczaj nie mają przy sobie dużo tekstu.

Za scenariusz wszystkich 14 zeszytów odpowiadał Ed Brubaker, który w genialny sposób połączył retrospekcje z wydarzeniami teraźniejszymi. Komiks czyta się w miarę wygodnie biorąc pod uwagę wagę tomu (prawie 2 kilogramy). Pomimo dużej dynamiki akcji komiksu nie trzeba przeczytać jednym ciągiem, a można sobie zrobić przerwę, bo i tak ktoś zaraz nam przypomni o wydarzeniach z poprzednich stron.

Aktualnie ponad 300-stronnicowy komiks jest przeceniony o 30% i jest dostępny za jedyne  62,99 (twarda oprawa, cena regularna 89,99 zł). [LINK]