PODZIEL SIĘ

Wciągają was seriale poświęcone przygodom superbohaterów? Chcielibyście wejść w świat komiksów, ale nie bardzo wiecie jak się za nie zabrać?

Nic dziwnego, przecież tyle tego jest! Dlatego chciałbym wyjść do was z pomocną ręką i postarać się jakkolwiek wprowadzić w ten magiczny świat.

Na początku zaznaczę, że artykuł kieruję do osób, które zaznajomione są jakkolwiek z serialami, oraz mają podstawową wiedzę nt. niektórych postaci z uniwersum DC, na którym skupię swoją uwagę. Wybrałem kilka historii, które moim zdaniem powinny wam wyjaśnić to i owo.

No i pamiętajcie – nie bójcie się google’ować! Sam nie mam pojęcia na temat wielu rzeczy i cały czas staram się nadrabiać braki, ale jeżeli macie jakieś pytania, to również postaram się na nie odpowiedzieć. Kto pyta, nie błądzi 😉

Także – od czego zacząć? Moja odpowiedź to:

FLASHPOINT PARADOX // FLASHPOINT – PUNKT KRYTYCZNY

Podobny obraz

 

Dlaczego ten, a nie inny tytuł? Flashpoint jest niczym innym jak kolejnym resetem i katalizatorem wielu wydarzeń w obecnym uniwersum DC. Nie jest to również jakaś stara historia (2011 rok!), także cała otoczka wizualna dalej daje radę. Flashpoint zapoczątkował również nowy etap popularności postaci Flasha, czego wynikiem jest chociażby właśnie serial.

I jeżeli jesteście na bieżąco z wyżej wymienionym show, to pamiętacie pewnie, że na początku trzeciego sezonu także mieliśmy do czynienia z Flashpointem, który jednak nieco się różnił od swojego komiksowego pierwowzoru.  Motyw jest ten sam – Barry cofa się, aby uratować swoją matkę przed śmiercią z ręki Eobarda Thawne’a, co skutkuje stworzeniem nowej linii czasu.

Od tej pory Barry żyje wspólnie z rodziną, szczęśliwy, tego pragnął, prawda? Cóż, niestety naszego bohatera cały czas dręczą dziwne myśli, wspomnienia, których rzekomo nie mógł posiadać, wspomnienia z ‘poprzedniego’ życia. Resztę historii pozostawiam wam, nie zaspoileruję raczej, że ostatecznie wszystko się ‘naprawia’, ale właśnie nie do końca. Efektem całej historii jest seria New52, w której na nowo poznajemy historię Allena.

THE FLASH NEW 52 I REBIRTH // The Flash: Nowe DC Comics, The Flash: Odrodzenie

Znalezione obrazy dla zapytania The Flash new52

Po skończeniu Flashpointu, najlepiej po prostu zabrać się za lekturę Flasha z New52 i Rebirth (ta druga cały czas jeszcze trwa).

W New 52 poznajemy losy Allena na nowo oraz stopniowo poznajemy różnice, które zaszły w osi czasu. Wy oczywiście nie wyłapiecie większości niuansów, jednak nie przeszkadza to w żadnym stopniu. W trakcie obu serii zdarzają się swoistego rodzaju ‘crossovery’, także jak czegoś nie zrozumiecie, lub was zainteresuje – zajrzyjcie do tych pozycji.

Warto dodać, że Rebirthowy Barry jest bardzo podobny do swojego serialowego odpowiednika, także poczujecie się jak w domu.

Justice League New52 // Liga Sprawiedliwości: Nowe DC Comics

Znalezione obrazy dla zapytania Justice league new 52 vol 1

Zupełnie jak Flash, Liga sprawiedliwości z New52 jest restartem serii, także jest to świetna okazja, aby nieco poznać pozostałych postaci. W porównaniu do obecnie trwającej historii z Rebirth, New52 wypada bardzo dobrze i z przyjemnością przewraca się kolejne to strony komiksu. Myślę, że właśnie dzięki tej serii poznacie bohaterów, których losy zechcecie śledzić dalej, osobiście poleciłbym serię z Zielonymi Latarniami, również z new52 – Geoff Johns zrobił niesamowitą robotę!

Crisis on Infinite on Earths // Kryzys na nieskończonych ziemiach

Znalezione obrazy dla zapytania crisis on infinite earths
Jedna z najsłynniejszych, komiksowych w dziejach, uważana za swoistego rodzaju kamień milowy. Historia, która zmieniła i usystematyzowała uniwersum DC. W skrócie: Okazuje się, że jest masa alternatywnych wszechświatów, istnieje wiele Supermanów, Batmanów itp. Nagle pojawia się wielki zły: AntiMonitor, który postanawia wszystko zniszczyć, a nasi bohaterowie starają się go powstrzymać.

Skoro już zaznajomiliście się z jakąś częścią postaci, to uważam, że najważniejsza pora na tę lekturę – tutaj poznacie praktycznie wszystkich, poznacie kilka rzeczy, które zostały zmienione właśnie w New52, przeżyjecie śmierć wielu postaci itp. W obecnej serii wydawniczej, czyli Rebirth, w wielu seriach dość często dostajemy Flashbacki właśnie z tej historii, także tym bardziej warto się za nią zabrać. No i jak już skończycie, to na dobrą sprawę macie już wolną rękę i powinniście mieć odpowiednią wiedzę, aby samemu wyszukiwać kolejne ciekawe historie.

No i co dalej?

Że to niby już koniec? 3 serie i 2 większe historie? Spokojnie – lektura wszystkiego powyżej nieco wam zajmie, ale co osobiście bym jeszcze polecił?

Flash: Rebirth (2009) – Czyli historia o tym, jak Barry powrócił do świata po latach nieobecności, poznajemy tu najważniejszych speedsterów z całego okresu.

Kingdom Come // Przyjdź Królestwo – Co by było jakby nasi bohaterowie byli w podeszłym wieku? Bardzo ciekawa historia, a rysunki Rossa to miód na oczy.

Teen Titans (2013) – Przez wielu uznawana za najlepszą historię o młodych tytanach, jaka kiedykolwiek powstała. Jeżeli dobrze wspominacie kreskówkę, a także chcielibyście poznać nieco lepiej tytanów – zdecydowanie bierzcie się za tą serię.

Titans: Hunt i Titans:Rebirth – Titans: Hunt jest wprowadzeniem do Rebirthowej serii Tytanów, czyli opowieści, o dorosłych już ‘młodych’ tytanach. Bardzo ciekawa historia (No przynajmniej do eventu No Justice), która ubrana jest w przepiękne rysunki. Zdecydowanie warte lektury

JLA: Tower of Babel – W skrócie: Opowieść o tym, jak Batman rozkłada całą ligę sprawiedliwości solo.

Killing Joke – Klasyczna opowieść z Batmanem w roli głównej, w którym poznajemy nieco origin jego arcywroga – Jokera.

Batman: Earth One – Mroczna, wciągająca historia, którą po prostu warto przeczytać.

Poza tym warto zaznajomić się z filmami animowanymi od DC, które opowiadają niektóre z powyższych historii – są na bardzo dobrym poziomie! I tak, jak wspomniałem na początku – Potrzebujecie więcej? Nie bójcie wstukać się w google’a – Na pewno znajdziecie coś dla siebie!

Jeżeli ten artykuł pomoże chociaż jednemu z was, to jestem wielce rad, iż mogłem jakkolwiek pomóc.