[ZAPOWIEDŹ]: „Psycho-Logika” Dean Burnett

Książka o logice psychiki: „Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć”.

W księgarniach od 18 maja, dostępna już teraz w przedsprzedaży!

Dean Burnett, ceniony neurobiolog i autor bestsellera „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”, wraca z nową książką, w całości dedykowaną zdrowiu psychicznemu. Można w niej przeczytać o logice psychiki. O „Psycho-logice”.

„Dlaczego rodzice tak cię wkurzają”, książka wydana przez Insignis w 2020 roku, okazała się gigantycznym bestsellerem i zagościła w wielu polskich domach. Ułatwia zrozumienie zachowań młodych ludzi – im samym, ale też ich rodzicom, nauczycielom czy terapeutom. Wyjaśnia przystępnie i z humorem, jak się przebudowują i jak działają mózgi nastolatków. Napisana bez tabu i krzywdzących stereotypów, za to z wyrozumiałością, zawiera mnóstwo konkretnych i przydatnych wskazówek, jak unikać typowych „usterek” w codziennym funkcjonowaniu i porozumiewaniu się. 

W równie życzliwy sposób Dean Burnett, „doktor od mózgu”, podchodzi do dorosłych czytelników w nowej książce: „Psycho-logika. Skąd biorą się problemy ze zdrowiem psychicznym i jak je zrozumieć”. Podtytuł świetnie nakreśla treść. Burnett – umiejętnie wykorzystując ogrom swojej wiedzy, ale i zapadające w pamięć analogie (nie zgadniecie, kiedy mózg można porównać do małej mieściny, w której właśnie otwarto olbrzymi stadion piłkarski – sprawdźcie dalej!), w zajmujący sposób tłumaczy, jakie zmiany zachodzą w mózgu (i czasem reszcie ciała), kiedy zdrowie psychiczne podupada, i dlaczego wiele problemów ze zdrowiem psychicznym daje wyraźne objawy fizyczne. Autor pisze też o przyczynach powszechności zaburzeń psychicznych we współczesnym świecie i wskazuje, dlaczego tym problemom nadal towarzyszy mnóstwo nieporozumień oraz stygmatyzacja. Jest to tak logiczne i racjonalne spojrzenie na problemy psychiczne, jak to tylko możliwe, co z kolei idealnie oddaje tytuł. Taki jasno wyłożony konkret, stelaż z wiedzy medycznej, w połączeniu z empatią autora to nie tylko solidna dawka fascynującej wiedzy, ale i solidne oparcie. 

Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie już dzisiaj!

https://bit.ly/psychologika

Co prawda od dłuższego czasu świadomość dotycząca takich problemów psychicznych jak depresja, stany lękowe czy uzależnienia rośnie, jednak ona sama – jak przekonuje autor „Psycho-logiki” – nie przekłada się automatycznie na zrozumienie. A to do spraw, których nie rozumiemy, podchodzimy zazwyczaj z większym lękiem i podejrzliwością. Mimo że zdrowie psychiczne jest bardziej nieuchwytne i trudniejsze do zdefiniowania niż zdrowie fizyczne, mając więcej informacji i wiedzy, można łatwiej pojąć, dlaczego i w jaki sposób rodzą się problemy psychiczne. I tu wchodzi „Psycho-logika”, cała na biało… to znaczy na niebiesko-żółto i z mnóstwem piłeczek pingpongowych, w różny sposób pogniecionych – chyba już domyślacie się dlaczego.

  • Co dzieje się w ludzkim mózgu po zażyciu narkotyków?
  • Witaj w miasteczku Mózg, w którym nagle pojawił się ogromny stadion! A czy można powiedzieć, że mózg przypomina komputer?
  • Czym są neuroprzekaźniki i co mają wspólnego z jeziorem?
  • Czy lęk ma jakieś zalety?
  • I czy za depresję odpowiada konkretna część mózgu?
    To tylko garść z wielu zagadnień, które w „Psycho-logice” porusza Dean Burnett. 

Oprócz wiedzy wynikającej ze zgłębiania tajników mózgu zawarł w tej książce także spostrzeżenia i przemyślenia osób – od aktorów i komików po blogerki erotyczne i asystentów nauczyciela – które z powodu rozmaitych poważnych problemów psychicznych korzystały z różnych form pomocy. To również pomaga, bo jesteśmy stworzeniami społecznymi, w związku z czym często przyswajamy więcej informacji i czerpiemy większą otuchę z opowieści innych osób o tym, jak przechodzą czy przechodziły przez to samo, co spotyka nas lub naszych bliskich. 

Dean Burnett − doktor neurobiologii, popularyzator nauki, autor książek „Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić”, „Gupi muzg”, „Happy mózg”, oraz niezliczonych wpisów na blogu, artykułów i innych prac poświęconych dziwnym i niesamowitym właściwościom ludzkiego mózgu. W ramach hobby występuje jako stand-uper, a żarcikami i zabawnymi anegdotami okrasza też wszystkie swoje książki.