Czyżby w końcu Batman miał szanse pojawić się w świecie Arrowverse pod postacią Bruce’a Wayne’a albo właśnie Terry’ego McGinnisa? Ale kim właściwie jest Batman Beyond? Na początek przybliżmy sobie tę postać, bo o ile fani komiksów czy też serialu animowanego mogą wiedzieć, kim on jest, to osoby mniej zaznajomione z uniwersum DC mogą mieć problem.
Zacznijmy od tego, że historia Batmana Beyond jest świetnie opowiedziana w amerykańskim serialu animowanym pod tytułem „Batman przyszłości”. Cała historia toczy się parę dekad od czasów obecnie przedstawianych i około 20 lat po przejściu Batmana (Bruce Wayne) na zasłużoną emeryturę. Bruce zaprzestaje walki z przestępczością ze względu na swój podeszły wiek i kłopoty z sercem, a bardziej skupia się na odzyskaniu swojej firmy WayneCorp, którą częściowo przejął bezlitosny miliarder, Derek Powers (zmieniając jej nazwę na Wayne-Powers). Derek potajemnie finansuje badania nad bronią biologiczną, co odkrywa jeden z jego pracowników, a mianowicie Warren McGinnis. To odkrycie jednak powoduje jego śmierć.
Warren miał syna o imieniu Terry McGinnis. Pewnego dnia Terry spotyka Bruce’a, uciekając przed bandą Jokersów. Wayne ratuje chłopaka z opresji, lecz jego wiek daje o sobie znak. Bruce zaprowadza Terry’ego do swojej rezydencji, gdzie ten drugi przypadkowo odkrywa Bat-jaskinię i w ten sposób dowiaduje się prawdy, kim był Bruce. Terry znajduje w niej nowy kostium Batmana i zabiera go bez pozwolenia. W kostiumie szuka zemsty na wyżej wspomnianych Jokersach, którzy według niego zabili mu ojca. Jak się później okazuje, byli tylko pionkami i zostali użyci jako kozły ofiarne Powersa, co wskazuje na to, że to właśnie Powers jest odpowiedzialny za śmierć jego ojca. Terry chce więc zemsty na Powersie i udaje się na konfrontację z nim, w wyniku której Powers zostaje wystawiony na działanie własnej broni chemicznej. Dzięki szybkiej pomocy lekarskiej i serii naświetleń do neutralizacji toksyny zachowuje życie, lekko tylko przy tym mutując się, a jego ciało staje się radioaktywne. Od tej pory Powers stanie się głównym przeciwnikiem nowego Batmana jako przestępca o pseudonimie Pomór (ang. Blight). Bruce, początkowo przeciwny, w końcu staje się nowym Alfredem i służy Terry’emu swoimi zdolnościami i doświadczeniem w walce z przestępcami.
I tak właśnie powstał Batman Beyond. Skoro to już mam za sobą, przejdźmy do tego, co ten Batman ma lub będzie miał wspólnego z Arrowverse.
Wszystko zaczęło się od projektanta kostiumów, ale nie byle jakiego, a samego Andy’ego Poona, czyli kostiumologa pracującego na planie Arrow. Andy dla zabawy stworzył i udostępnił kostium Batman Beyond i od tego fani zaczęli huczeć, zaczęły się spekulacje, że Batman Beyond może pojawić się jednym z seriali Arrowverse. Jako cel wyznaczono właśnie serial „Legends of Tomorrow”. Nie bez powodu, Legendy podróżujące w czasie nie pierwszy raz zrekrutowały do swojej załogi członka z innej linii czasowej. Przykładem tego jest choćby Amaya. Bohater wyłączony z obecnej linii czasowej, pochodzący z przyszłości, idealnie wpasowałby się w ekipę Legend.
A oto wynik zabawy Andy’ego:
Beyond. Work in progress. @dccomics #batmanbeyond #terrymcginnis #concept #design #chatacter #blackandred #futuregotham #photoshop #wip
Potencjał Batmana Beyond wchodzącego na ekrany telewizorów mógłby dać impuls do stworzenia wielu spinoffów, choćby o samym Brusie Waynie, a nawet do powstania solowego serialu o losach Batmana z przyszłości, który po skończonej misji z Legendami decyduje się wrócić do swoich czasów i tam walczyć z przestępczością. Dałoby to również możliwość tworzenia ciekawych crossoverów pomiędzy Batmanen Beyond a właśnie Legendami. Zdecydowanie takie show przyniosłoby zainteresowanie i podniosło oglądalność seriali.
Niestety problem zaczyna się w kwestii prawnej i praw do postaci, a może bardziej praw do emisji Batmana. O ile sama postać należy do Uniwersum DC Comics, to już prawa dystrybucji i emisji posiada od lat ’60 20th Century Fox, gdy National Periodical Publications sprzedał te prawa telewizji ABC, a następnie ABC sprzedało prawa do emisji Foxowi. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego akurat Fox tworzy współczesne „Gotham” a nie CW, to właśnie dlatego. Jednak pamiętajmy o tym, że w tym roku Disney wykupił 20th Century Fox i mogłoby to wywołać dodatkowy problem. Teoretycznie ta przeszkoda dalej stoi na drodze, lecz pamiętajmy, jak zaczynała Supergirl, która z początku była emitowana na stacji CBS, dopiero później została przeniesiona na mocy porozumienia do stacji CW. Myślę że i w przypadku ewentualnego startu serialu Batman Beyond, CW mogłoby dogadać się z Foxem i wprowadzić postać do Arrowverse.
Czy chcielibyście zobaczyć postać Batmana Beyond w świecie Arrowverse, na przykład za pośrednictwem Legends of Tomorrow?
Reklama