Doom Patrol śledzi grupę sympatycznych odmieńców, którzy stają się zespołem niezwykłych bohaterów. Grupa ta składa się z osób, które padły ofiarą tragicznych okoliczności, wszystkie zostały znalezione i poddane leczeniu przez lekarza o nazwisku Niles Caulder, znanego również jako Chief, który daje im schronienie w swojej rezydencji.

W pierwszym sezonie serialu Caulder został porwany przez złowrogiego złoczyńcę znanego jako Mr. Nobody, który obwiniał go za nieudany eksperyment. Doom Patrol wyruszył w szaloną podróż, by uratować swojego szefa i odkrywa po drodze wiele tajemnic, w tym prawdę o wypadkach, które ich zdeformowały i zrujnowały ich życie. To Chief był odpowiedzialny za te wszystkie wypadki. Jego obsesja wywołała kolejną obsesję na punkcie tajemnicy nieśmiertelności, aby przedłużyć własne życie i chronić swoją córkę Dorothy, która również posiada supermoce.

Dopiero w pierwszym sezonie usłyszeliśmy o Dorothy, która jest dziełem romansu Cauldera z nieśmiertelną, prymitywną kobietą imieniem Slava, którą poznał podczas wykopalisk na Alasce. Historia Cauldera ujawnia, że ​​był on kiedyś członkiem Biura Dziwactw w 1914 r. Jako kryptozoolog. Wysłany do zbadania dziwnej bestii spotkał Slavę, która miała wyjątkową zdolność parapsychiczną do wzywania mitycznych stworzeń. Oboje zakochali się w sobie, mieli córkę i żyli razem, aż do dnia, kiedy Caulder ostatecznie wrócił do Biura, aby ich chronić.

Nie wiadomo, co stało się ze Slavą, ale w jakiś sposób Caulder schwytał Dorothy i wysłał ją, by zamieszkała na teleportującej zwariowanej ulicy Danny’ego, aby nikt nie mógł jej znaleźć. Niewiele się o niej mówi, poza tym, że jest zwykłym dzieckiem, które ma niesamowite zdolności. Zespół lokalizuje ją w finale sezonu po tym, jak powiększyła dzień zagłady, w tym karalucha Ezekiela i jego asystenta admirała Whiskersa. Ostatecznie ekipa Doom Patrol ja ratuje i zabiera do swojego domu.

W wywiadzie dla portalu MEAWW, aktorka Abagail Shapiro, która wcieli się w postać Dorothy, opisuje swoją postać jako “dziewczynę o małpiej twarzy i zdolności do ożywienia wszystkiego, co tylko może sobie wyobrazić”. Ma grupę wyimaginowanych przyjaciół, którzy zachowują się podobnie jak Jane, jednak oni są jej armią obrońców, którzy pojawiają się, gdy czuje się zbyt emocjonalnie. Niektórzy są dobrzy, a inni źli i nie ma nad nimi wielkiej kontroli”. – Ten opis jest podstawowym podsumowaniem Dorothy z komiksów, choć z kilkoma drobnymi zmianami.

Dorothy Spinner po raz pierwszy pojawiła się w Doom Patrol Vol. 2, # 14 w 1988 r. Jako fizycznie zdeformowana sierota, która ma moc ożywiania wyimaginowanych istot. Matka oddała ją do adopcji i chociaż została przyjęta przez nową rodzinę, dorastała w izolacji. Długa współpraca doprowadziła jej wyimaginowanych przyjaciół do bycia jej jedynymi towarzyszami. W końcu odkryła, że ​​może ożywić tych „przyjaciół”, a potem stali się oni znacznie więcej niż tylko jej przyjaciółmi. Ponieważ nie mogła uczęszczać do szkoły z powodu swojego wyglądu, jej przyjaciele zostali jej nauczycielami. Nie jest jasne, czy serial Doom Patrol opowie jej podobną historię, ale jasne jest to, że Caulder nie był dobrym ojcem. Był zajęty walczeniem o nieśmiertelność, zajmowaniem się pacjentami, a także pracą jako fałszywy agent Biura, podczas gdy Dorothy została sama na Danny Street.

Przybycie Dorothy wiążę się z wprowadzeniem do serialu nowego złoczyńcy, zwanym jako Candlemaker, czyli jej głównego nemezis ze źródeł komiksowych. Candlemaker był złośliwym egregorem usuniętym z ziemskiego planu egzystencji przed wiekami, który następnie próbował powrócić przez umysł Dorothy. Wyłania się z jej zdolności parapsychicznych, gdy ona niechcący na to pozwala. Candlemaker po raz pierwszy stał się problemem dla Dorothy, gdy pewnego dnia grupa chłopców brutalnie ją drażniła. Wtedy też marzyła, by jeden z chłopców zginął i tak też w jej umyśle pojawił się Candlemaker i następnego dnia zastali chłopca wypatroszonego i ukrzyżowanego na polu. Dziewczynka spędziła resztę życia barykadując go w najgłębszej części swojego umysłu.

Premiera drugiego sezonu Doom Patrol już 25 czerwca br.