DC’s Stargirl zadebiutowała w tym tygodniu premierowym odcinkiem, który w poniedziałek trafił do DC Universe, a do telewizji we wtorek wieczorem na The CW. Serial śledzi losy młodej Courtney Whitmore (Brec Bassinger), która przeprowadza się z Kalifornii do Nebraski i próbuje odnaleźć się w nowej szkole i nowym życiu, ale jest jeszcze jedno wyzwanie, któremu nastolatka musi sprostać…

Zostaje wybrana przez Kosmiczną Laskę i staje się bohaterką o pseudonimie Stargirl, bohaterką, która zapoczątkowuje nowe pokolenie obrońców sprawiedliwości, walcząc ze złoczyńcami z przeszłości.

Tak jak w większości seriali o superbohaterach z DC, Stargirl miała sporo ukrytych ‘mrugnięć okiem’ (lub też easter-eggów) do fanów. W trakcie odcinka pojawiło się mnóstwo wzmianek i odniesień do komiksów, a także historii poszczególnych bohaterów serialu. Był nawet wzruszający hołd dla siostry twórcy serialu Geoffa Johnsa, która zginęła w katastrofie lotniczej w 1996 roku i ostatecznie zainspirowała powstanie postaci Courtney Whitmore.

Nawiązania które udało nam się znaleźć prezentujemy poniżej.

1. Justice Society of America

Nie tylko zobaczyliśmy różnych bohaterów, których się spodziewaliśmy – takich jak Dr Mid-Nite, Wildcat i Hourman, ale także nawiązania innych ikonicznych postaci, jak pognieciony hełm Jaya Garricka – pierwszego Flasha.

2. Civic City

Pierwsza strona gazety widoczna w pamiątkach Pata pochodzi z “Civic City News” z Civic City, z Nebraski. Podczas gdy historia jest o Star-Spangled Kidzie i Stripesy’m pokonujących “Doktora Weerd”, miasto, z którego pochodzi gazeta, jest samo w sobie nawiązaniem: Civic City w Pensylwanii jest oryginalną siedzibą Justice Society of America w komiksach.

3. Dr Weerd

Co do tej wiadomości o Stripesym i Star-Spangled Kidzie pokonujących Doktora Weerda? Dr Weerd to klasyczny złoczyńca z komiksów Star-Spangled Kid – a poza Stripesy’ego jego twarz na zdjęciu w gazecie jest bardzo podobna do pozy, którą postać miała na okładce wydania Star Spangled Comics, w którym ci dwaj bohaterowie walczyli z Dr Weerd!

4. Mary Kramer

Przyjaciółka Courtney Whitmore była zasmucona, że musi się z nią pożegnać na początku odcinka, gdy ta przygotowuje się do przeprowadzki z Kalifornii. Mary nie została stworzona na potrzeby serialu. Występuje też w komiksach Stars i S.T.R.I.P.E.! W komiksach, Mary jest przyjaciółką Courtney w Blue Valley, więc jest trochę w innym miejscu w tej historii, ale nadal miło jest zobaczyć tę część komiksów reprezentowaną w jakiś sposób.

5. Courtney Johns

Podczas gdy Courtney się pakuje, widzowie mają wgląd w jej życie w Kalifornii dzięki jej trofeom gimnastycznym i zdjęciom, które przypięła na swojej tablicy. Wśród tych zdjęć znalazła się wyjątkowa fotografia nieżyjącej już Courtney Johns z dodaną aktorką Brec Bassinger – Courtney Whitmore. Sama Bassinger zamieściła je na Twitterze podczas emisji odcinka, aby fani mogli lepiej przyjrzeć się wzruszającemu hołdowi, nazywając to “najlepszym, najważniejszym easter eggiem  w całym pierwszym sezonie”.

Courtney Johns, inspiracja dla postaci Stargirl, tak naprawdę była młodszą siostrą twórcy Geoffa Johnsa, która zginęła w katastrofie TWA Flight 800 w 1996 roku.

6. “Action Movers”

Logo na poruszającej się ciężarówce, która przyjeżdża zabrać rzeczy Courtney i jej rodziny podczas przeprowadzki, jest ukłonem w stronę Action Comics ale jest jeszcze coś w tym nawiązaniu. Jeśli przyjrzeć się uważnie, kiedy pracownicy rozładowują ciężarówkę w Nebrasce, zobaczymy jednego z nich ubranego na czerwono i niebiesko, z pasem podtrzymującym wokół talii, niosącego ciężki dywan – wizualne nawiązanie do Action Comics #1, na okładce którego Superman podnosił samochód nad głową!

7. The Liberty Files

Złapaliście nazwę filmu granego w kinie w Blue Valley? Scena szybko mignęła, ale napis nad wejściem głosił: “Now Playing The Liberty Files”. Jak zapewne pamiętają fani, to również nazwa komiksu: Elseworlds JSA: The Liberty Files.

To kolejny ukłon w stronę komiksów można zauważyć w wersji tego odcinka z DC Universe. Pliki, które Pat ogląda w piwnicy noszą nazwę “JSA Classified”, co również jest nazwą serii komiksowej.

A czy Wy zauważyliście te ciekawe wzmianki?