PODZIEL SIĘ

Jeden z naszych starszych sloganów głosił „Włącz się w świat superhero!”. Jeżeli naprawdę chcielibyście tego dokonać, to już we wrześniu będziecie mieli niepowtarzalną okazję, gdyż w mieście Łódź zostanie zaprezentowana wystawa „Sztuka DC – Świt Superbohaterów”.

Kliknij tutaj i weź udział w wydarzeniu Wystawy DC na facebooku!

„EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi połączyło siły z DC Entertainment, Warner Bros. Consumer Products oraz Art Ludique – Le Musée, by po raz pierwszy w tej części Europy zaprezentować „Sztukę DC. Świt superbohaterów” – jedyną w swoim rodzaju wystawę, która celebruje bogatą historię DC, jej unikatową mitologię oraz takie ikoniczne postaci jak Superman, Batman, Wonder Woman i Joker. Na wystawie znajdzie się blisko 200 oryginalnych plansz komiksowych, około 300 wstępnych szkiców oraz grafik koncepcyjnych do filmów, jak też wybór oryginalnych filmowych kostiumów i rekwizytów.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska na jednej z konferencji prasowych poinformował, że:

“To ekstraklasa wystaw jeżdżących po świecie, jedna z nielicznych sygnowanych znakiem towarowym Warner Bros. Została stworzona przez zespół wybitnych kuratorów, dla których ważne było, aby zebrać artefakty nie tylko z magazynów i archiwów Warner Bros, ale również od prywatnych kolekcjonerów. Mamy do czynienia z najwspanialszymi obiektami związanymi z dziedzictwem DC Comics i Warner Bros”

Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu
Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu

Wystawa przygotowana została przez założone w 2013 roku Art Ludique – Le Musée, czyli paryskie muzeum zajmujące się współczesną sztuką, które dostało wsparcie w postaci samego DC Entertainment i Warner Bros. Consumer Products.
„Sztuka DC – Świt Superbohaterów” zostanie otworzona 27 września w łódzkim EC1 z okazji 30-lecia Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier Komputerowych.

Ekspozycja do tej pory odwiedziła Paryż, Londyn i Abu Dhabi. Historyczne wnętrze Hali Maszyn w budynku dawnej elektrowni EC1 w Łodzi będzie czwartym miejscem, w którym będzie można podziwiać oryginalne kostiumy, rekwizyty, czy rysunki ze świata DC Comics.

Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu
Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu

Na wystawie będzie można podziwiać wiele kultowych dla świata komiksów scen, stworzonych przez takich legendarnych artystów jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller czy Alex Ross! Wielbiciele superbohaterskiego kina również nie powinni być zawiedzeni. Na własne oczy będzie można ujrzeć oryginalną pelerynę, którą miał na sobie Christopher Reeve w filmie o Supermanie, czy też noszony przez Lyndę Carter strój Wonder Woman. Nie zabraknie również rekwizytów z nowszych produkcji, za których sterami stali Zack Snyder, Christopher Nolan, czy Joel Schumacher.

Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu
Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu

Łódzka edycja będzie nieco różniła się od swoich poprzedników, głównie dlatego, że Hala EC1 będzie specjalnie zaaranżowana na potrzeby ekspozycji. Postindustrialny wystrój tej wielkiej sali będzie nawiązywał do wizerunku komiksowego Gotham.

Figuratywna i narracyjna siła superbohaterów wynika z tego, że ich twórcy nie tylko wymyślili nowy gatunek, ale też stworzyli podstawy całej mitologii DC. W przeciwieństwie do średniowiecznych legend, powieści kryminalnych czy westernów, które posiłkowały się nawiązaniami do swoich czasów, twórcy superbohaterów wymyślali dla swych postaci kostiumy, lokalizacje oraz emblematy praktycznie od zera. Projektanci, kreując sylwetki nowych bohaterów (oraz ich groźnych wrogów), tchnęli w nich życie oraz na zawsze rozpalili wyobraźnię całych pokoleń czytelników.

Polacy nie gęsi, iż swój język mają! Na wystawie znajdzie się także część, która ukaże związki Polski i Polaków ze światem DC Comics oraz Warner Bros. Wiedzieliście, że założyciele WB pochodzili właśnie z naszego kraju? Zaplanowano również warsztaty, podczas których będzie można spróbować sił w tworzeniu historii obrazkowych oraz poznać rządzące tą sztuką zasady.

Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu
Zdjęcie wykonane w Art Ludique Le Musee w Paryżu

Wystawa “Sztuka DC – Świt Superbohaterów” jest hołdem złożonym wizjonerskiej twórczości, która odcisnęła piętno na współczesności, stając się nieodłącznym elementem obecnej kultury i tego, co jest postrzegane jako mitologia naszych czasów.

Jak podkreślił Adam Radoń, szef Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1, ekspozycja ta jest bardzo ważnym wydarzeniem w świecie komiksu, a trzydziestolecie Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier Komputerowych to „niezwykły moment, bo na świecie nie ma innej wystawy prezentującej sztukę komiksową na taką skalę”. Pan Radoń liczy na gości nie tylko z Polski, ale także z zagranicy.

Organizator: EC1 Łódź – Miasto Kultury, Art Ludique – Le Musee, Warner Bros, DC Entertainment, Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
Partnerzy: Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki, Polregio, Egmont
Partner technologiczny: Hycom
Patronat medialny: Filmweb, Stroer
Czas trwania wystawy: 28.09.2019 – 2.02.2020

www.switsuperbohaterow.pl

Hala Maszyn EC1, ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź

O EC1

Kompleks budynków EC1 – pełniących niegdyś funkcję elektrociepłowni, a obecnie stanowiących siedzibę instytucji kulturalnej prowadzonej przez Urząd Miasta Łodzi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – to jeden z najbardziej zachwycających pod względem architektonicznym obiektów w centrum Łodzi. Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 realizuje cele kulturalne, artystyczne oraz edukacyjne. Stanowi ważny element Nowego Centrum Łodzi, łącząc trendy w architekturze początku XX wieku z nowoczesnym, postindustrialnym sznytem. Na poziomie koncepcyjnym EC1 to przestrzeń otwarta na twórców reprezentujących różne obszary ekspresji artystycznej, ale też dostosowana do spełniania indywidualnych potrzeb twórczych, prowadzenia warsztatów oraz organizacji większych wydarzeń, zapewniająca niezbędną infrastrukturę i oferująca inteligentne i inspirujące sposoby na spędzenie wolnego czasu. W latach 2017–2018 EC1 gościło słynną międzynarodową wystawę „Leonardo da Vinci – energia umysłu”, którą odwiedziło ponad 65 000 osób.

O ART LUDIQUE – LE MUSEE

Art Ludique – Le Musée – pierwsze muzeum na świecie poświęcone sztuce rozrywkowej – zostało założone 16 listopada 2013 roku w Paryżu przez Jean-Jacquesa Launiera oraz jego żonę Diane. Dzięki niesamowitemu sukcesowi, jaki odniosły produkcje i działania przemysłów kreatywnych, Art Ludique stało się miejscem upowszechniania sztuki współczesnej, gdzie ludzie w każdym wieku mogą czerpać przyjemność z obcowania z figuratywnymi i narracyjnymi formami sztuki oraz odkrywać nowe wymiary ekspresji artystycznej.

O DC Entertainment

DC Entertainment – przystań dla takich kultowych marek, jak: DC (Superman, Batman, Green Lantern, Wonder Woman, Flash), Vertigo (Sandman, Fables) i MAD – to oddział kreatywny łączący koncepcje Warner Bros. Entertainment oraz Time Warner. DC Entertainment działa we współpracy z wieloma kluczowymi oddziałami Warner Bros w celu rozpowszechniania komiksowych opowieści i postaci w świecie mediów, filmu, telewizji, a także w grach interaktywnych, kinie domowym czy produktach konsumenckich. DC Entertainment wydając każdego roku tysiące anglojęzycznych komiksów, powieści graficznych oraz czasopism, stał się największym na świecie potentatem tej branży.

O WARNER BROS. CONSUMER PRODUCTS

Warner Bros. Consumer Product (Warner Bros. Entertainment Company) jest jedną z największych na świecie firm działających w obszarze sprzedaży detalicznej oraz zarządzania licencjami.

BATMAN, SUPERMAN, LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI oraz wszystkie powiązane z nimi postaci i elementy świata DC są traktowane jako znaki handlowe podlegające © DC Comics. (s17).

Kliknij tutaj i przejdź do najlepszego sklepu internetowego z gadżetami superbohaterów!