PODZIEL SIĘ

Zeszłotygodniowy odcinek Gotham przedstawił wiele nawiązań do poprzednich historii Batmana, a zwłaszcza w związku z przeobrażeniem Jeremiaha w Jokera. Wielkie momenty, takie jak upadek Jokera do cysterny w Ace Chemicals był oczywistym nawiązaniem do historii Mrocznego Rycerza. Jednakże były też inne, trudniejsze do spostrzeżenia momenty, takie jak te, które oddawały cześć Batmanowi Tima Burtona.

Jest pewien moment w połowie odcinka, w którym Jim Gordon i Lee Thompkins skradają się do Ace Chemicals i próbują wyśledzić Jeremiaha. W trakcie przemierzania fabryki, można dostrzec bardzo niewyraźne i krótkie skinienie w stronę pierwszego filmu Burtona i Michaela Keatona na jednej z cystern. Pod nazwą Ace Chemicals można dostrzec cztery cyfry, “1989”.

Oczywiście, jest to ogromny hołd w stronę filmu Burtona który wszedł do kin w 1989.

Ace Chemicals kontynuowały swoją ważną rolę w serialu nie tylko w jednym odcinku, ale w całym finałowym sezonie. Po walce z Bruce’em, Jeremiaha spada z pomostu do cysterny z chemikaliami, oficjalnie robiąc ostateczny krok w przeistoczeniu się w Jokera.

Podczas rozmowy z ComicBook.com, wcześniej w tym sezonie, producent wykonawczy John Stephens zapowiedział przybycie nowej wersji Jeremiaha, którego gra Cameron Monaghan.

“Jednym z tematów serialu zawsze był rozwój tożsamości oraz jak płynna ona jest”, tłumaczy Stephens. “W jaki sposób ludzie mogą się zmienić z jednej osobowości w drugą. Oczywistymi przykładami są chociażby Bruce Wayne. Jednym z wielu rzeczy, jakie lubimy robić z serialem jest wykorzystywanie tego tematu oraz obserwowanie jak to współgra z innymi bohaterami, zwłaszcza z postaciami odgrywanymi przez Camerona Monaghana. Oczywiście, zawsze powtarzaliśmy, że Jeremiah nie jest Jokerem, jednakże mówiliśmy również, że jest wiele elementów Jokera, które można wykorzystać oraz modyfikować.”

Nowy odcinek Gotham już w piątek polskiego czasu na kanale FOX.