Witam, może jako iż jest to pierwszy artykuł jednego z dwóch felietonów które postanowiłem prowadzić postaram się mniej więcej wprowadzić wszystkich w to, co będzie ich tematem. Pierwszy to „Bohaterowie: Geneza”, natomiast drugi „Czarne charaktery: Geneza” gdzie postaram się opisać wybrane wersje postaci z komiksów/filmów/seriali, zaproponować ciekawsze komiksy(tak naprawdę te, które spodobały się mnie). Jeszcze raz chciałbym zaznaczyć, że będą to wybrane warianty postaci, ponieważ jak wiecie jest tyle wersji historii bohaterów, co mediów. Każda historia, która wychodzi jest zazwyczaj pisana od początku.

To teraz przejdźmy do tematu. Pierwszym bohaterem, którego wybrałem i jest jednym z moich ulubionych, jest cichy strażnik i czujny obrońca Gotham – Batman.

Może zacznijmy od jego początków. Batman po raz pierwszy pojawił się w 1939 roku w #27 numerze Detective Comics, który później stał się inspiracją do stworzenia osobnego komiksu Batman #1 w 1940 roku.

pierw komiksy batman

W Detective Comics #27 dowiadujemy się o tym że w mieście Gotham jest strażnik nazywany Człowiekiem-nietoperzem, widzimy też że pod maską kryje się multimilioner Bruce Wayne, lecz nie ma tam mowy jak stał się on mścicielem, aż do numeru #33, w którym to mamy okazję spojrzeć w przeszłość. Jak się okazuje historia Mrocznego Rycerza rozpoczyna się pewnej pamiętnej nocy, gdy Bruce i jego rodzice – Thomas i Martha Wayne wracają z filmu do domu. Zostają zatrzymani przez złodzieja, który postanawia zabić parę bogaczy na oczach małego chłopca.

Śmierć Wayne'ów

W następstwie tego młody Bruce poprzysiągł, że poświęci resztę dni swojego życia tocząc wojnę z przestępczością, by zemścić się za śmierć rodziców. Przez kolejne lata ćwiczył swój umysł oraz ciało, by przygotować się do misji, którą sobie wyznaczył.

Przysięga Bruce'a

Gdy już czuł się gotowy musiał wymyślić symbol, który siałby strach w sercach jego wrogów. W momencie, gdy o tym rozmyślał przez otwarte okno wleciał nietoperz, który stał się inspiracją do kreacji kostiumu i znaku.

Przez lata młody Batman współpracował z porucznikiem policji Jamesem Gordonem, swoim lojalnym lokajem – Alfredem oraz wiernym pomocnikiem – Robinem, który również w dzieciństwie został tragicznie osierocony. Po latach Bruce w końcu odkrywa, że za zabójstwem jego rodziców stoi szef małej grupki przestępczej – Joe Chill. Postanawia się z nim spotkać, ujawnia mu że Batman to Bruce Wayne i mówi że to on zabił jego rodziców. Nie krzywdzi przestępcy, ale przypomina, że będzie obserwował każdy jego ruch i gdy tylko będzie on niezgodny z prawem, zjawi się, by go zaaresztować.I am Wayne

Przerażony Chill próbuje zwołać do pomocy swoich wspólników, lecz gdy tylko mówi im o tym, że był człowiekiem, który zabił rodziców Batmana, zostaje przez nich zamordowany. Powodem zabójstwa było to, że złoczyńcy zaczęli obwiniać go o bycie głównym powodem dla którego Wayne stał się mścicielem i walczył z przestępczością. Śmierć człowieka, który zniszczył jego życie zamyka w pewien rozdział, lecz ten nadal jest zdeterminowany, by walczyć z przestępczością. Wkrótce w Gotham zaczyna pojawiać się coraz więcej czarnych charakterów i psychopatów, takich jak Joker, który stał się zaciekłym wrogiem Batmana.

Batman wielokrotnie ratował Gotham od Jokera oraz złoczyńców takich jak: Ra’s al Ghul, The Riddler, Two Face.

Batman Villains

Ale ponosił też porażki, np. złamanie kręgosłupa, które zafundował mu Bane czy śmierć drugiego Robina(tak, to dokładnie ten Robin – Jason Todd, którego zbroja pojawia się w filmie Batman v. Superman). Aczkolwiek mimo porażek czy oporu jaki stawia mu świat Bruce nigdy nie poddaje się w walce ze złem.

Przez lata było wiele wyobrażeń Batmana, zaczynając od detektywa tropiącego człowieka winnego za śmierć jego rodziców, po bezwzględnego mściciela, który chce zniszczyć przestępczość, by już nigdy nie doprowadzić do takiej sytuacji, jaka spotkała jego, gdy był dzieckiem.

Komiksy warte przeczytania? To chyba dość głupie pytanie bo wszystkie warto chociażby przejrzeć, jeżeli chodzi o kreskę to najbardziej widowiskowe będą te z New 52, lecz warto też poznać starsze wizerunki Batmana, a w internecie naprawdę można znaleźć nawet te najstarsze. Filmy podobały mi się wszystkie, szczególnie ten z 1989 roku oraz kreacja Batmana, którą stworzył Ben Affleck w filmie Batman v. Superman. Polecam także sprawdzić animacje wydawane przez DC – np. Batman: Gotham Night, Batman: Bad Blood.

Polecane komiksy

Mógłbym się dalej rozpisywać, opisywać przygody, lecz poprzestanę na tym i dam Wam możliwość zapoznania się z Mrocznym Rycerzem samemu. Wszelkie pytania kierujcie do mnie w komentarzach, chętnie odpowiem, gdy tylko moja wiedza mi na to pozwoli. Podawajcie też propozycje bohaterów, których początki chcielibyście poznać. Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam na kolejne artykuły z serii. Do zobaczenia!