Zarówno pod względem kinematografii, gier komputerowych czy nawet książek, to II wojna światowa jest o wiele bardziej popularna niż Wielka Wojna, jak mówiono o konflikcie między 1914 a 1918 rokiem. To trochę jak kasyna online 10 darmowych spinów bez depozytu, które przewyższają dziś te stacjonarne. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, jakie są najciekawsze filmy o I wojnie.

1917

Z pewnością film Sama Mendesa z 2019 roku to jedno z najlepszych dzieł wojennych w historii. Mamy tutaj do czynienia z 2 żołnierzami, którzy zostają sami wysłani za linię frontu z przekazaniem meldunku. Od ich misji zależy życie 1600 żołnierzy brytyjskich, którzy nie wiedzą, że zostali wciągnięci w pułapkę. 1917 to rewelacyjne kino, w którym można wręcz odczuć piekło tamtych czasów. Z pewnością jest to zasługa znakomitego Rogera Deakinsa, który zadbał o wciągające zdjęcia, najczęściej tworzone na jednym ujęciu. Ponadto ogromnym atutem filmu są efekty specjalne, scenografia, muzyka i gra aktorska. Film dostał aż 10 nominacji do Oscarów, z czego otrzymał 3 statuetki.

War Horse

Czas Wojny znany w Polsce jako Czas Wojny to film w reżyserii Stevena Spielberga. Jego głównym bohaterem jest koń imieniem Joey. W 1914 roku zostaje wbrew swojemu właścicielowi sprzedany armii, po czym ląduje we Francji na froncie wojennym. Od tego czasu będziemy śledzić jego losy zarówno po stronie brytyjskiej, francuskiej, jak i niemieckiej. W międzyczasie na front trafia Albert, jego były właściciel. Jak przystało na Spielberga, jest to wręcz epopeja, w której postawiono na ukazanie wojny z różnych perspektyw.

Zaginiony batalion

Produkcja ta z 2001 roku została oparta na faktach. W ostatnich dniach wojny w 1918 roku amerykański 308. batalion wyrusza na misję zdobycia lasu Argonne. W wyniku nieporozumienia Amerykanie prą do przodu, choć pozostałe oddziały zostały zatrzymane przez wroga. W wyniku tego batalion zostaje okrążony przez Niemców. Tak też zaczyna się desperacka walka o przetrwanie.

Boże Narodzenie

Joyeux Noël to międzynarodowa produkcja z 2005 roku, która także oparta została na prawdziwych wydarzeniach. W Boże Narodzenie 1914 roku w wielu miejscach na zachodnim froncie doszło do nieformalnego rozejmu i bratania się między przeciwnikami. W filmie obserwujemy te wydarzenia z perspektywy niemieckich, szkockich i francuskich żołnierzy. Szczególnie przejmująca w filmie jest scena, gdy niemiecki żołnierz i śpiewak operowy zaczyna śpiewać Cichą noc, po czym dołączają się do niego żołnierze po drugiej stronie okopów.

Na Zachodzie bez zmian

Film z 1979 roku to zarazem remake dzieła z 1930 roku nakręconego na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a. Oglądamy tutaj I wojnę światową z perspektywy młodych niemieckich żołnierzy, którzy zostają wysłani na front. Dla wielu z nich będzie to gorzkie i szybkie dorastanie. To dzieło o wydźwięku pacyfistycznym, w którym pokazywane jest okrucieństwo i bezsensowność wojny.

Flyboys – bohaterska eskadra

Flyboys – bohaterska eskadra to nieco rozrywkowy film, który dotyczy prawdziwych wydarzeń. W 1916 roku do Francji przybywa grupa amerykańskich ochotników, którzy chcą walczyć z Niemcami. Decydują się oni wstąpić do wojsk lotniczych. Tak też trafiają do eskadry lotniczej pod dowództwem kapitana Thenaulta. Każdy z nich ma za sobą długą historię i jeszcze nigdy nie siedział za sterami samolotu. Możemy zatem oglądać ich szkolenie, pierwsze wygrane, przegrane, jak i miłości.