The Walt Disney robi coś bardzo dziwnego i tworzy polski film, który dział się będzie na Kaszubach. Poinformował nas o tym jego twórca – Mirosław Piepka. Reżyserem będzie również Filip Bajon.

Jak donosi Dziennik Bałtycki a Festiwalu Filmów Kaszubskich 2021 Mirosław Piepka ogłosił, iż dostał od włodarzy Disneya telefon z propozycją stworzenia polskiego filmu na Helu. 

W lutym ubiegłego roku otrzymałem telefon od Walt Disney Company z propozycją napisania scenariusza do fabularnego animowanego filmu kinowego. […]

Jak wiemy, scenariusz jest już gotowy, a szefostwo Disneya pozytywnie oceniło utwór. Współproducentem ma być wytwórnia Trefl Film

Disney tworzy polski film. Mirosław Piepka twórcą.

Gdzie i kiedy odbędą się zdjęcia? Znamy stylistykę opowieści!

Film zostanie nagrany na Kaszubach, przy wybrzeżu. Piepka doniósł, że w Polsce są zdecydowanie mniejsze koszty wykonania produkcji.

Film powstaje na Wybrzeżu, bo, co by nie powiedzieć, koszty produkcji są tu tańsze niż w Chicago, Miami czy w Paryżu.

Akcja utworu dziać się będzie w XV wieku na Helu.  Godne uwagi jest to, że animacja zostanie  stworzona za pomocą tej samej technologii, którą widzieliśmy w “Shreku”.  Producenci zaplanowali datę zdjęć na 13 lipca. Tworzenie filmu animowanego to bardzo długa praca, zatem musimy czekać na efekt finalny przynajmniej do 2022 roku

Kto jest zamieszany w kaszebski film? Znamy odpowiedź!

Jak podaje Dziennik Bałtycki – przy produkcji nie zabraknie zdobywców Oscarów. Tomasz Witkowski, Marek Skrobecki oraz Jan Kaczmarek włożą swoją pracę do nowego dzieła wytwórni. 

Disney tworzy polski film. Czy jest na co czekać?

Nie za bardzo znamy szczegóły produkcji, jednakże za rok powinniśmy otrzymać fragmenty animacji. Na zakończenie festiwalu, Piepka stwierdził, że postara się przekonać Disney do wyświetlenia pięciu bądź dziesięciu minut urywek filmu. 

Kamerdyner ukończony. Kiedy możemy go zobaczyć?

W tym czasie Piepka z Bajonem ciężko pracowali nad Kamerdynerem, który jest swoistym magnum opus twórców.

– Kończymy realizację pięcioodcinkowego serialu „Kamerdyner” – poinformował Mirosław Piepka. – Każdy odcinek będzie miał 45 minut. Jak już wcześniej wielokrotnie powtarzałem, ten serial będzie dla mnie cenniejszy niż film, będzie takim prawdziwym „Kamerdynerem”. Kręcąc film, z uwagi na jego ramy czasowe, musieliśmy odrzucić 40 procent nagranego materiału i dwa poboczne wątki. Teraz będziemy mogli to wszystko pokazać i ta produkcja nabierze głębi i przedstawi odbiorcy prawdziwy obraz tamtych czasów na Kaszubach.

Emisja nastąpi od stycznia 2020 roku na TVP 1 w każdą niedzielę o godzinie 19:10.