Najnowszy odcinek Stargirl wyjaśnił, dlaczego Rex Tyler, aka Hourman, zaprojektował swoją klepsydrę tak, że ograniczyła ona jego super siłę do jednej godziny dziennie.

OSTRZEŻENIE: Ten artykuł zawiera istotne spoilery do “The Justice Society”, najnowszego odcinka Stargirl.

W “The Justice Society”, najnowszym odcinku, Pat odkrył, że Courtney ukradła sprzęt Justice Society of America z ich siedziby. Co gorsza, dała go kilkorgu swoim znajomym z klasy – w tym Rickowi Tylerowi, synowi Rexa “Hourman” Tylera. W rezultacie, Pat wyszukał Ricka i wyjaśnił intencje Hourmana dotyczące klepsydry.

Najpierw Pat przyprowadził Ricka z powrotem do swojego warsztatu, gdzie pracował nad ciężarówką należącą do wujka Ricka, Matta. Ciężarówka była zgięta prawie na pół, z odciskiem pięści na środku karoserii. Pat, oczywiście, dodał dwa do dwóch, jak tylko zorientował się, że Courtney dała komuś klepsydrę. Zapytał więc Ricka, czy to on rozwalił ciężarówkę, a następnie go upomniał.

“Twój ojciec nigdy nie użyłby swojej mocy w ten sposób.” Pat zbeształ Ricka. Rick upierał się, że to nie ma znaczenia, bo jego ojciec nie żyje, a potem powtarzał, że pragnie zemsty. Mimo to Pat zaoferował mu pomoc i dał dziennik ojca, w nadziei, że będzie mógł go rozszyfrować.

Po pewnym czasie Rick zdołał poczynić pewne postępy, wskazując na pewne nieścisłości; na przykład, dziennik twierdził, że Rex dorastał w Michigan i poznał swoją żonę w Calvin College, kiedy w rzeczywistości dorastali razem w Connecticut. Zasugerował, że może to być część szyfru, po czym obiecał, że spróbuje to rozwikłać.

Jednak Pat poprosił o zwrot zarówno dziennika, jak i klepsydry. “Bo chyba nie jesteś na to gotowy, Rick”, przyznał.

“Nie znasz mnie lepiej, niż znałeś mojego tatę”, Rick odparł.

“Wiem, że wynalazł klepsydrę i moc, która w niej tkwi”, odpowiedział Pat. “Wiem też, jak bardzo szanował tę moc. Wiedział, jak uzależniająca może być ta moc i jak kuszące jest używanie jej w zły sposób. Ograniczenie mocy było jego pomysłem. Jedna godzina dziennie i nigdy nie widziałem, żeby ją nadużywał. Nie tak jak ty.”

Rick oskarżył Pata o bycie bezużytecznym, ponieważ Pat nie wytropił Injustice Society po tych wszystkich latach. Potem zabrał dziennik ojca i klepsydrę i wyszedł z warsztatu.

Tym sposobem, Pat przypomniał stare przysłowie Lorda Actona: “Potęga deprawuje, a potęga absolutna deprawuje absolutnie.” Używając klepsydry, Rex miał super siłę przez godzinę… ale przez tę godzinę był niesamowicie silny. Jednak z tym wbudowanym ograniczeniem, celowo unikał wszelkich pokus, aby użyć tej mocy dla złych lub samolubnych celów. Dzięki temu Rex może również dać swojemu synowi lekcję cierpliwości, choć pośrednio. Rick zamierza przecież zaatakować i zemścić się na Injustice Society, ale to ograniczenie może ostatecznie uniemożliwić mu samodzielne wykonanie tak ryzykownego ruchu.