Zachowanie sprawności umysłowej jest bardzo ważne. Podobnie jak trenujemy i wzmacniamy mięśnie poprzez aktywność fizyczną, możemy również poprawić działanie naszego mózgu. Z taką pomocą przychodzi nam gra Cortex: Wyzwania, która naprawdę mocno wytęża mózg do myślenia co daje duże rezultaty!

W dzisiejszych czasach, gdy jesteś bombardowani różnymi fake newsami, głupkowatymi memami, czy odmóżdżaczami telewizyjnymi (coś w stylu naszych ulubionych bohaterskich seriali), mózg w bardzo łatwy sposób się rozluźnia. Jeszcze jak w parze idzie zakończenie nauki, np. w mojej osobie – gdy już jestem absolwentem studiów, to czasami odczuwam brak obowiązków nauki, co nie jest nadto korzystne dla mózgu. Dlatego najczęściej wybieram gry, które wymagają logicznego myślenia.

Cortex: Wyzwania to gra idealna na domówki, czy spotkania z rodziną. Oczywiście w dobie epidemii koronawirusa może być to bardzo ograniczone i trzeba zachować pewną ostrożność. Podczas mojej pierwszej rozgrywki miałem okazję sprawdzić grę tylko z jednym przeciwnikiem, aczkolwiek tak był naprawdę gorący pojedynek!

Informacje o grze

“Wytężcie umysł w znakomitej grze, która sprawdzi Wasze rozumowanie, pamięć i szybkość!. Myślicie, że jesteście bystrzejsi od swoich znajomych? Podejmijcie się 8 różnych testów, które rozwiną funkcję Waszych mózgów. Przygotujcie się na szukanie par, odnajdywanie wyjścia z labiryntów, określanie faktury za pomocą dotyku oraz wiele innych zadań”. – taka informacja zapisana na odwrocie pudełka zachęca nas do zakupu tej gry!

Autorzy gry: Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
Ilustracje: Sébastien Lopez
Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 15 minut
Ranking BGG: ogólny – 5768
Wiek: 8+
Mechaniki w grze: Memory, Pattern Recognition

Zawartość

W niewielkim, kwadratowym pudełku znajduje się 90 kart (w tym 74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur z wytłoczeniami), 6 układanek  z obrazkiem mózgu (razem 24 części). Karty testów (punkty od 1 do 7 w punkcie rodzaje testów) potrzebne nam są do rywalizacji, w której to odsłaniamy kartę, aby zobaczyć zadanie do rozwiązania. Natomiast 6 kart wyzwań służą do otrzymania przez innego gracza specjalnego wyzwania, mowa o otrzymaniu jednej z 10 kart faktur (jak np. truskawki, brzoskwini, itp.), które każdy gracz musi w ciągu 10 sekund zamkniętymi oczami odkryć dotykiem co przedstawia dana faktura. Jest to naprawdę super rozwiązanie, chociaż pewnie po którejś tam rozgrywce gracze wyuczą się na pamięć co przedstawia dana faktura. No i oczywiście w pudełku nie może zabraknąć instrukcji gry!

Rodzaje testów

  1. Pamięć – zakrywamy kartę dłonią i wymieniamy 5 rzeczy, które się na niej znajdują.
  2. Labirynt – zakrywamy kartę dłonią i musimy wskazać drogę wyjścia z labiryntu.
  3. Kolor – zakrywamy kartę dłonią i wskazujemy kolor, którego nazwa się z nim zgadza.
  4. Koordynacja – na rewersie znajduje się informacja, która ręka jaki ma kolor oraz o cyfrach przypisanych poszczególnym palcom. Po zakryciu odpowiednią dłonią karty, drugą ręką (tą właściwą) musimy dotknąć odpowiedniego miejsca na twarzy, danymi palcami – wskazuje nam na to kolor i cyfra.
  5. Para – po zakryciu karty dłonią, musimy wskazać parę obrazków ukrywającą się pośród reszty rysunków.
  6. Częstotliwość – po zakryciu karty dłonią, wskazujemy, który element występuje na karcie najczęściej.
  7. Rozumowanie – zakryj kartę dłonią i wskaż, który element pasuje do reszty.
  8. Wyzwanie – gdy pojawi się karta z tym symbolem gracz, który ostatni udzielił poprawnej odpowiedzi będzie brał udział w dodatkowym wyzwaniu. Pozostali gracze wybierają jedną z 10 kart z wytłoczeniem, a następnie premiowany gracz zamyka oczy i w ciągu 10 sekund poprzez dotyk musi ustalić co znajduje się na karcie.

Rozgrywka

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy na stole umieścić 10 kart ze specjalnymi wytłoczeniami i od tego momentu, wszyscy gracze mają jednocześnie około 30 sekund na ich oglądanie i dotykanie. Dzięki temu każdy z graczy ma szansę poznać fakturę tych kart, ponieważ podczas rozgrywki, gdy gracze będą musieli stanąć przed wyzwaniem (numer 8), otrzymaną fakturę należy dotykać z zamkniętymi oczami i podać odpowiedź tuż po 10 sekundach, co nie jest łatwe! Po przeglądzie tych kart z fakturami, należy je odłożyć odwrotnie, by były zakryte. Pozostałe karty tasujemy i tworzymy z nich na środku stołu stos odwrotem do góry. Od tej chwili możemy przyglądać się danej karcie, a widniejący na niej znaczek określa jaki rodzaj wyzwania na nas czeka po drugiej stronie karty. Mamy 8 wyzwań (testów), które wymieniłem powyżej.

Za każdym razem gdy gracz odwróci kartę, wszyscy gracze mają szanse podjąć wyzwanie. Osoba, która jako pierwsza zakryje kartę dłonią, musi podać poprawną odpowiedź. Taka rozgrywka może doprowadzić do paru stłuczek ręki, gdy wszyscy nagle o jednym czasie rzucą się na kartę, ałaa! Gdy gracz udzieli poprawnej odpowiedzi to zabiera daną kartę i kładzie ją u siebie rewersem do góry. Ważne jest to, że gracz może posiadać przed sobą tylko 4 karty. Aby zdobyć jedną z części układanki, gracz musi odrzucić dwie karty o takim samym symbolu. W przypadku udzielenia niepoprawnej odpowiedzi, gracz nie zdobywa karty i odrzuca ją, a dodatkowo nie bierze udziału w kolejnej rundzie.

Poniższy filmik w bardzo prosty sposób przedstawia jak wygląda przebieg gry:

 

Podsumowanie

Gra Cortex: Wyzwanie nieco przypomina Dobble, czy gry typu 5 sekund. Podczas rozgrywki liczy się czas reakcji i logiczne myślenie. To właśnie tak można dojść do sukcesu i zebrać cztery kawałki mózgu, by wygrać grę i pokonać pozostałych graczy. Gra jest idealna na małe spotkania lub imprezy, a ilość różnych ciekawych testów naprawdę nie zanudza i spokojnie można do Cortexu wracać. Chociaż wiadomo jako właściciel gry, grając z nowymi graczami w jakiś sposób ma się przewagę, z pewnością przy kartach wyzwania, w których to można wyuczyć się faktur. Chociaż mech, czy brzoskwinie są bardzo do siebie podobne. Grę na spokojnie testowałem również na dzieciach w wieku 5-12 lat i przyznam szczerze, że niektóre karty w dosyć szybki sposób potrafili rozwiązać, także nie musi to być rozgrywka tylko dla wytężonych umysłów! Inni gracze narzekali na dziwny zabieg z angielskim nazewnictwem kolorów, chociaż gdy cała gra jest po polsku jak i samo wyzwanie nazywa się “Kolor”, to dlaczego pojawiają się na nim angielskie nazwy?! Trochę bezsensu… Ale na coś niestety trzeba ponarzekać, bo gra i tak zbiera dobre opinie znajomych, a także można ją zakupić w bardzo rozsądnej cenie ok. 41 zł.

Bardzo dziękuję księgarni internetowej Gandalf za udostępnienie gry do recenzji!