Na niedawno opublikowanym plakacie zwiastującym finał największego crossoveru w dziejach Arrovwerse, Kryzysu na Nieskończonych Ziemiach, ten od którego wszystko się zaczęło, Oliver Queen (Stephen Amell) stoi w samym środku jako Spectre. To daje nam zupełnie nowe spojrzenie na monolog Queena otwierający każdy odcinek Arrow.

Aby stawić czoła Kryzysowi, Oliver Queen musi stać się czymś innym, kimś innym… I rzeczywiście, im bliżej końca kryzysu, tym bardziej… inaczej jest.

Spectre to byt kosmiczny o tak potężnej mocy, że nawet scenarzysta Marv Wolfman musiał wyjaśnić, jak bardzo jego moc została zredukowana w komiksowej wersji Crisis of Infinite Earths z 1985 roku. Najprawdopodobniej, aby nie wdawać się w dyskusje, czy Spectre (często ukazywany jako personifikacja Bożego Gniewu) jest czy nie jest potężniejszy od Anti-Monitora (i dlaczego Supergirl i Superman z Ziemi-2 w serialu mogli jednak mu dość mocno przyłożyć podczas wizyty w Czyśćcu). W komiksach, Spectre potrzebuje dobrowolnego gospodarza, by utrzymać Gniew pod kontrolą. Najczęściej tę rolę pełni Jim Corrigan, którego mogliśmy też zobaczyć w Kryzysie gdy “oddał” ducha Spectre Oliverowi.

Dokonując tego, wypełniła się idea, którą Oliver przedstawiał od swojego debiutu i to dość dosłownie.

“Stanie się czymś/kimś innym” to druga obok “Nazywam się Oliver Queen” stała rzecz w monologu otwierającym każdy odcinek przygód Szmaragdowego Łucznika. Reszta zmieniała się wraz z sezonami czy wątkami fabularnymi:

Sezon 1 – My name is Oliver Queen. For five years, I was stranded on an island with only one goal: survive. Now I will fulfill my father’s dying wish – to use the list of names he left me and bring down those who are poisoning my city. To do this, I must become someone else. I must become something else.

Sezon 2 – My name is Oliver Queen. After five years on a hellish island, I have come home with only one goal: To save my city. But to do so, I can’t be the killer I once was. To honor my friend’s memory, I must be someone else. I must be something else.

Sezon 3 – My name is Oliver Queen. After five years in hell, I have come home with only one goal: to save my city. Now others have joined my crusade. To them, I’m Oliver Queen. To the rest of Starling City, I am someone else. I am something else.

Sezon 4 – My name is Oliver Queen. After five years in hell, I returned home with only one goal: To save my city. But my old approach wasn’t enough. I had to become someone else. I had to become something else. I had to become the Green Arrow.

Sezon 5 – My name is Oliver Queen. After five years in hell, I returned home with only one goal: To save my city. Today I fight that war on two fronts. By day, I lead Star City as its mayor. But by night, I am someone else. I am something else. I am the Green Arrow.

Sezon 6 – My name is Oliver Queen. After 5 years in hell, I have returned home with only one goal, to save my city. But I couldn’t honor that commitment and honor the promise I made to the mother of my son. So I asked the best man that I know to help. His name is John Diggle and he is the Green Arrow.

Sezon7a – My name is Oliver Queen. After six years of being a vigilante, the only way to achieve my goal and save my city was to confess to being the Green Arrow. Now, my family and friends must carry on my mission without me. I am no longer a hero. I am an Inmate 4587.

Sezon 7b – My name is Oliver Queen. After six months in hell, I have been released from prison and returned home with only one goal, to save my city, but things have changed. Instead of operating outside the law, I am now working alongside the police. I am no longer Inmate 4587. I am once more the Green Arrow.

Sezon 8 – My name is Oliver Queen. For 7 years I have fought with only one goal: to save my city. But now a new threat has emerged: a danger so severe, it has forced me to leave my family in order to face it. And it won’t be enough for me to just be the Green Arrow. To prevent the Crisis that’s coming, I’m going to have to become someone else — I’m going to have to become something else.

Przez pierwsze pięć sezonów, gdy opowiadał nam historię Lian Yu (nota bene – w Mandaryńskim, ta nazwa to… Czyściec), wciąż “stawał się kimś/czymś innym”. W sezonach 6. i 7. był pewien kim/czym jest – burmistrzem Starling City, lub… więźniem nr. 4587, ale w sezonie ósmym sentencja wróciła na swoje miejsce, z wyraźnym podkreśleniem słowa “something” – czymś. Na początku zdawało się, że to tylko hołd dla wczesnych sezonów w tym ostatnim, wspominanie miejsc i osób z dawnych lat.

Plakat finału Crisis on Infinite Earths

Po wydarzeniach z trzeciej części Kryzysu i obejrzeniu tego plakatu… “coś innego” wydaje sie być dosłowne. I zamyka historię Olivera i przedstawia jego podróż  – od zwykłego bohatera do zbawiciela Wieloświata.

Wydarzenie “Kryzys na Nieskończonych Ziemiach” gromadzi bohaterów z wielu Ziemi do walki z Antymonitorem (LaMonica Garrett), złym bytem o boskiej mocy, który grozi zniszczeniem całej rzeczywistości. W komiksie, historia zakończyła się śmiercią Flasha i Supergirl, a także zniszczeniem Wieloświata DC, prowadząc do jednej Ziemi o złożonej historii pełnej setek bohaterów. Crossover gromadzi postaci ze wszystkich sześciu aktualnych adaptacji komiksów DC na CW (Arrow, Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow, Batwoman i Black Lightning), a także postaci i aktorów z Titans, wersji Flash z 1990 r., Birds of Prey, Smallville, a także filmów Powrót Supermana, Batman Tima Burtona oraz kultowej serii Batman z 1966 r.

Kryzys zakończy się już 14 stycznia, podwójnym odcinkiem – ósmym odcinkiem ósmego sezonu Arrow i premierowym piątego sezonu Legends of Tomorrow.