PODZIEL SIĘ

W ostatnim epizodzie „Supergirl” swoją premierę w Arrowverse zaliczył arcywróg Supermana, Lex Luthor. W jednej ze scen wyjawione zostało, że chciał posiąść Czarny Kryptonit. Pomimo że fabuła odcinka skupiała się na odnalezieniu „cudownego” lekarstwa na jego dolegliwości oraz jednoczesnym uratowaniu życia Jamesowi Olsenowi, to jest duża szansa na to, iż ten Easter Egg o czarnym kryptonicie jest pewnego rodzaju zapowiedzią przyszłych wydarzeń!

Skąd ten pomysł? Zacznijmy najpierw od samego początku. Pomysł z Czarnym Kryptonitem po raz pierwszy zadebiutował w serialu „Smallville” i pojawił się dotąd zarówno w seriach komiksowych, jak i innych serialach, takich jak „Justice League Action”.

Czym ten rodzaj Kryptonitu różni się od pozostałych? Otóż pozwala on (przeważnie w przypadku Kryptonian, czasami robiąc to samo z ludźmi) rozdzielenie się na dwie osoby: dobrą i złą.

Czy teraz ma to dla was sens? Powinno, gdy przypomnimy sobie motyw o Supergirl z Rosji, tak zwanej Red Daughter Supergirl, która ma się również o dziwo pojawić w nadchodzącym epizodzie. Wydaje się, że motyw ten może być powiązany z przybyciem Lexa. Być może będzie chciał z jakiegoś nieznanego sobie powodu złączyć Supergirl z Red Daughter lub może Red Daughter powstała pierwotnie, dzięki użyciu właśnie czarnego kryptonitu.

To się okaże zapewne w przyszłych odcinkach serialu. Zanim to się jednak stanie, postanowiłem sobie przybliżyć kilka faktów o Czarnym Kryptonicie na podstawie DC Wiki:

  • Po raz pierwszy pojawił się w Smallville. Został użyty przez Clarka w epizodzie „Crusade” w sezonie 4, kiedy został przeprogramowany na Kal-Ela. Martha Kent umieściła substancję (którą dostała od Bridgette Crosby, asystentkę Dr Swanna) na piersi syna, przez co dwie osobowości fizycznie się rozdzieliły. Wtedy Clark użył Czarnego Kryptonitu, aby powstrzymać Kal-Ela.
  • W sezonie 8, w epizodzie „Doomsday” Chloe użyła Czarnego Kryptonitu, aby uwolnić Davisa Bloome’a z ciała Doomsday’a, zmieniając ich w dwie różne postacie.
  • W pewnych okolicznościach, prawdopodobnie podczas tworzenia, Czarny Kryptonit może również wpływać na ludzi, również powodując rozdzielenie się na dwie osobowości, jak w przypadku Kryptonian: na dobrą i na złą. Jedyny taki przypadek miał miejsce w epizodzie „Onyx”, kiedy eksperyment Lexa Luthora spowodował rozdzielenie go na dwie persony.
  • W rzeczywistości po „Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach”, Czarny Kryptonit został użyty przez Lexa Luthora na rozkaz Darkseida, aby uwolnić „prawdziwą naturę” Supergirl. W jej przypadku wywołało to jeden z dwóch efektów – podzielił osobowość Kary Zor-El na jej negatywną personę z jej czystej jaźni, tak jak to miało miejsce w „Smallville”. Podczas gdy w przypadku Kal-Ela substancja wywołała podział na dwie osobowości, powodując, że stał się zły na bliżej nieokreślony czas.
  • W „All-Star Superman” działanie Czarnego Kryptonitu ma efekt odwracalny, zmieniając Supermana na krótki okres czasu, powodując, że jego działanie osłabia się wraz z powrotem świadomości.
  • W „Justice League Action” efekt działania substancji jest również podobny, dzieli on osobowość Supermana na dobrą i złą, co widać między innymi po kolorach ubrania (czarny – zła, biały – dobra),
  • Batman Who Laughs użył zmodyfikowanej wersji kamienia na Clarku i Jonie Kencie ze swojego uniwersum, aby doprowadzić ich do szaleństwa, rozdzierając na kawałki Lois Lane oraz innych z ich świata.

Co teraz sądzicie, o udziale Lexa Luthora w serialu? Czy nadal uważacie, że wspomnienie Czarnego Kryptonitu jest przypadkowe? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach, na facebooku i na Discordzie!

“Supergirl” wlatuje przed ekrany TV w każdy poniedziałek rano czasu polskiego!