PODZIEL SIĘ

Gdy rozmawiamy o superbohaterach robimy najczęściej to o tych fikcyjnych jak Kapitan Ameryka, Iron Man czy Batman, jednakże nawet nie zdajemy sobie sprawy, ilu bohaterów żyje wśród nas, w rzeczywistości! W artykule tym nie dowiemy się o osobie, która uratowała dziecko z płomieni domu, tylko o mężczyźnie, który uświadomił miliony osób jak bardzo są narażeni na wszechobecną inwigilację, którą może stosować rząd USA za sprawą niesamowitego postępu technologicznego.

Edward Snowden bo to właśnie on zasługuje na miano bohatera naszych czasów, zaskarbił sobie serca ludzi tym, że wyjawiając wszelkie sekrety CIA i NSA wydał na siebie wyrok przez co tak naprawdę stracił życie, bo jak można żyć w ukryciu, uciekając od wydanego już wyroku przez sąd apelacyjny w USA.

Oczywiście nie sposób ocenić działań Snowdena na bardzo ryzykowne, ponieważ jego życie legło w gruzach, ale podpisując klauzulę poufności miał świadomość swoich czynów. Jednakże trzeba go docenić za prawdę, za to, że jako jedyny wyszedł przed szereg wielkich mocarstw i ujawnił to, jak trzymają nas w ryzach. Książka tak naprawdę zawiera rozmowę Snowdena z pisarzem, która została wydana po długiej i czasochłonnej korekcie dodając przy tym pewnie znaczną ilość pikanterii, która została ukazana w dniu premiery książki.

Snowden w swojej książce “Pamięć Nieulotna” opowiedział o wielkim strachu przed lotem nad Polską, co zostało przechwycone przez wszelkie media w naszym kraju, to jest właśnie ta wspomniana pikanteria, która wspomogła akcję marketingową książki. Oczywiście nie omieszkał również wspomnieć o tajemniczych więzieniach CIA w Polsce (tak, kolejna pikanteria):

Martwiła mnie długa przerwa w podróży w Moskwie, gdzie mieliśmy czekać niemal 20 godzin na lot do Hawany. Znacznie bardziej bałem się jednak następnego etapu. Lot z Rosji na Kubę przecinał przestrzeń powietrzną NATO. Nie byłem szczególnie zachwycony perspektywą przelotu nad Polską, która w trakcie całego mojego życia robiła wszystko, żeby zadowolić amerykański rząd.

 

Polska gościła nawet tajne więzienia CIA, gdzie moi koledzy z wywiadu stosowali wobec więźniów „wzmocnione techniki przesłuchań”, co jest eufemizmem z czasów ery Busha oznaczającym tortury.

Książka zawiera 430 stron, w których zawarte są takie informacje jak historia prawie całego życia Snowdena, od czasów dzieciństwa, po już dorosłość, a także jego problemach i rozterkach rodziców, a także ich rozwodzie. Snowden opisywał również jego zainteresowanie komputerami i światem Internetu, gdzie spędzał większość swojego życia, a później na lekcjach w szkole odsypiał zarwane noce. Czyli możemy wywnioskować, że jest to osoba, która niczym nie odróżnia się od nas, bo przecież my sami nie raz zerwaliśmy nocki oglądając np. ulubione seriale.

Podczas pracy w NSA, Edward Snowden wpadł w pewien paranoiczny chaos, gdy widział możliwości narzędzi do inwigilacji obywateli USA i nie tylko. Jego strach i obawy odbijały się również na związku z Lindsay Mills, którą przez cały czas przekonywał, iż może być podsłuchiwana i kontrolowana przez agencje USA. Starał się ją przekonywać, by ta zaprzestała korzystać z mediów społecznościowych, takich jak instagram czy facebook. Miał również obawy co do rozmów telefonicznych i smsów. Na dodatek uprawianie seksu również nie było już tak przyjemne, gdy ma się w świadomości to, iż ktoś, gdzieś może widzieć ich zabawę.

Autobiografia zawiera również wszelkie historie z jego kariery, a także podróży po całym świecie. Na dodatek możemy poczytać dzienniki Lindsay Mills – prawdopodobnie jeszcze ówczesnej żony Snowdena. Dowiemy się także o jego ucieczkach i współpracy z FSB oraz życiu w Rosji.

Szczerze powiedziawszy książka “Pamięć nieulotna” jest skierowana dla osób zafascynowanych komputeryzacją i światem Internetu oraz dla pewnego rodzaju spiskowców. Bo to właśnie z niej możemy dużo się dowiedzieć i nauczyć, a także jak chronić swoją prywatność. Chociaż najważniejszą edukacją jest to, by nie postępować jak Snowden, który wyjawił wszelkie tajemnice agencji swojego kraju przez co grozi mu kara pozbawienia wolności. Z zawodu jestem inżynierem sieci i systemów informatycznych, więc dla mnie jest to pozycja obowiązkowa do przeczytania przy której świetnie się bawiłem, czytając historię podobnego gościa do mnie, który jest zafascynowany komputeryzacją i hackingiem. Być może kiedyś pójdę jego śladami i wyślę CV do ABW, chociaż z pewnością nie wyszedłbym przed szereg jak Snowden, wyjawiając wszelkie tajemnice państwowe, by później bawić się w uciekiniera przy okazji pisząc książkę. Zatem Edwarda Snowdena możemy nazwać lekkomyślnym głupcem, jak i również pewnego rodzaju bohaterem, który wziął na barki odpowiedzialność swoich czynów i wyjawił sekrety, aby otworzyć oczy wszystkim ludziom na świecie. Autobiografia daje nam wiele do myślenia i chociaż nie zamkniemy się przed technologią, to możemy w mały sposób starać się dochować naszych sekretów i nie dzielić się nimi z różnego typu agencjami. Także czasami warto trzymać pieniądze w słoiku, nie pstrykać sobie “nudesków” i nie być nadto wylewnym podczas wirtualnych rozmów. Moim zdaniem warto poświęcić swoje oszczędności i zakupić książkę, która bardzo umila wolny czas i co najważniejsze uczy i daje do myślenia.

Nie czekaj, kup “Pamieć nieulotną” już teraz!

Opis wydawcy:

Książka, na którą czekało wielu. Prawda o Edwardzie Snowdenie i kulisach jego dramatycznej decyzji. Prawda o masowej inwigilacji i o tym, że z internetowych konsumentów staliśmy się internetowym towarem. Snowden, CIA, NSA. Od zafascynowanego technologią chłopca po amerykańskiego cyberszpiega. Od idyllicznego dzieciństwa po skomplikowaną dorosłość, która wstrząsnęła światem. To trzeba przeczytać.

W 2013 roku 29-letni wówczas Edward Snowden – były agent Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i pracownik kontraktowy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) – zaszokował świat, odchodząc z amerykańskiego wywiadu i ujawniając, że rząd Stanów Zjednoczonych w tajemnicy pracuje nad metodami przechwytywania i rejestrowania wszystkich rozmów telefonicznych, wiadomości tekstowych i e-maili.

Doprowadziłoby to do powstania systemu masowej inwigilacji na niesłychaną skalę, który umożliwiałby wgląd w prywatne życie każdej osoby na świecie. Sześć lat po tym głośnym wydarzeniu Snowden w swojej książce po raz pierwszy ujawnia, jak pomagał tworzyć ten system oraz jak ostatecznie kryzys sumienia pchnął go do trudnych życiowych decyzji.

Od sielankowych klimatów przedmieść przy obwodnicy Beltway, gdzie spędził dzieciństwo, po tajne przydziały z ramienia CIA i NSA – „Pamięć nieulotna” to wyjątkowe świadectwo błyskotliwego młodego człowieka, który dorastał w erze raczkującej ogólnoświatowej sieci, by potem stać się szpiegiem, sygnalistą, a w końcu – na wygnaniu – głosem sumienia internetu. Pamięć nieulotna to książka napisana z pasją, żarliwością i bezlitosną szczerością; niezwykle ważna, bo opisująca nasze miejsce w świecie ery cyfrowej, niosącej wspaniałe możliwości i przerażające zagrożenia.