PODZIEL SIĘ

Szczegóły dotyczące filmu przedstawiającego genezę Jokera trzymano w tajemnicy. Wiedzieliśmy jedynie, że będzie to film kategorii R (dla pełnoletnich), wyreżyseruje go Todd Phillips, a główną rolę zagra Joaquin Phoenix. Dziś natomiast poznaliśmy oficjalny opis.

Dramat: Joker skupia się wokół kultowego nemezis i jest oryginalną, niezależną historią, której wcześniej nie widziano na dużym ekranie. Odkrywanie Arthura Flecka (Joaquina Phoenixa), człowieka, którego społeczeństwo lekceważy, jest nie tylko drobiazgowym badaniem postaci, ale także szerszą przestrogą.

Kliknij tutaj i dołącz do wspólnych rozmów o superbohaterach na naszej grupie!

Cała “szersza przestroga” jest tym, co wyłoniło się jako rdzeń tematycznego podtekstu do tego filmu. Filmiki i zdjęcia z ostatnich miesięcy, które miały miejsce w tym miesiącu w Nowym Jorku, ujawniły, że Joker dostosuje swoją opowieść o stworzeniu nemezis Batmana do realiów społeczno-ekonomiczno-politycznych dzisiejszej Ameryki. Zasadniczo Arthur Fleck staje się artystą, który zostaje pozbawiony praw obywatelskich przez społeczeństwo i cierpi z powodu osobistej straty, tym samym przeobrażając go w anarchiczną postać, która używa swojej ekstrawaganckiej osobowości, by poruszać społeczno-gospodarczy niepokój przepełniający podziemny półświatek Gotham w pełny bunt. Scena, która rozgrywa się w metrze, pokazuje Flecka w pełnym makijażu Jokera, który prowadzi tłumy w maskach klaunów do zamieszek przeciwko bogatej elicie Gotham.

Lista celów Flecka wydaje się zawierać Thomasa Wayne’a, a protestujące klauny niosą znaki “Zabić bogatych” i “Wina Wayne’a”, dodatkowo obecność Thomasa Wayne’a potwierdzono w ramach fabuły filmu. W tej chwili nie jest jasne, czy reżyser, Todd Phillips, faktycznie podejmuje polityczny wątek w tym filmie – materiały, które się ukazują, wskazują na to, że Joker ostrzega przed typem codziennego obywatela, który może zostać zmieniony w potwora przez toksyczne społeczeństwo, klimat polityczno-gospodarczy oraz ogólne lekceważenie i/lub brak poszanowania jego współobywateli i sąsiadów. To dobrze, bo to potężna i aktualna historia, która mogłaby zostać zbudowana na tle jednego z najbardziej charyzmatycznych złoczyńców w historii komiksu – ale w tych dzielących czasach jest to z pewnością ryzykowne zagranie.

Premiera filmu będzie 4 października 2019. A już dziś możemy o tym porozmawiać na Discordzie.