PODZIEL SIĘ

Batman znajduje w swojej jaskini dziwną zakrwawioną przypinkę, co może oznaczać? Tego dowiemy się w tym komiksie!

Na początek pragniemy podziękować wydawnictwu Egmont za podesłanie nam komiksu do recenzji i zachęcamy do wspierania polskiego rynku komiksowego poprzez kupowanie na Ich stronie, Egmont.pl!

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAKUPIĆ KOMIKS NA EGMONT.PL! 

“Przypinka” skupia się na śledztwie prowadzonym przez Batmana i Flasha. Jak pamiętamy z komiksu “DC Odrodzenie”, Wally znikający w Speed Force zostawił po sobie zakrwawioną przypinkę. Jest to oczywiście własność jednego z bohaterów “Strażników” Alana Moore’a, Komedianta.

Autorami opowieści są na przemian Tom King, który jest odpowiedzialny obecnie od samego początku za “Batmana” z Odrodzenia, oraz Joshua Williamson, twórca “Flasha” z Odrodzenia.

Wszystko zaczyna się komplikować. Przypinka jakoś łączy się z maską Psychopirata, bohaterzy dowiedzieli się, że ostatnie 10 lat ich życia po prostu wyparowało, a za to wszystko ktoś odpowiada. Ktoś o potędze większej niż oni sami. Postanawiają oni to rozwiązać, oczywiście po drodze napotykają kilka komplikacji, jak na przykład Reverse Flash oraz kilku starych znajomych. Samego dochodzenia i “detektywizmu” jest niedużo, choć na początku Flash postanawia sobie ułożyć miejsce zbrodni w Bat Jaskini. Akcja rozgrywa się dość szybko i nie ma miejsca na odetchnięcie, a z każdą kartką fabuła pchnie nas do przodu i do ostatecznej strony, która jednocześnie mówi dużo i mało. Na pewno fani “Strażników” się ucieszą, gdyż oznacza to połączenie uniwersów, a z drugiej strony “niedzielni czytacze” i osoby nowe w świecie komiksu mogą się pogubić i niedużo zrozumieć z tej jakże ważnej końcówki.

Szatą graficzną zajęli się Jason Fabok, który tworzył niektóre zeszyty “Batmana” z Odrodzenia i Howard Porter, biorący udział przy, chociażby “Wieży Babel”. Sama oprawa wizualna wygląda bardzo dobrze, jeśli spojrzeć na prace Faboka, aczkolwiek rysunki Portera szczególnie mi się nie podobają. Ogólny zarys dałoby się przełknąć, gdyby nie okropna mimika, wygląd twarzy oraz samych bohaterów.

Warto dodać, że komiks znajduje się w dwóch wariantach okładkowych, z Batmanem i Flashem, a do tego dostajemy jeszcze osobną, holograficzną (?), okładkę, która zmienia bohatera w zależności od tego z jakiego kąta patrzymy. Fajny dodatek, który można powiesić na przykład jako mini plakacik.

Podsumowując: Jest to komiks bardzo dobry, przy którym nie idzie się nudzić, tempo nie zwalnia, a końcówka jest dość zaskakująca, choć nie do końca zrozumiała dla nowych czytelników. Dodatkowo po drodze spotykamy jeszcze kilka świetnych postaci, co jest naturalnie plusem. Niestety, jak fabuła i jej tempo są super, tak rysunki już nie. Prace Faboka są bardzo dobre, realistyczne i stonowane, ale to rysunki Portera są brzydkie i wręcz karykaturalne. Polecam ten komiks szczgólnie fanom “Strażników” i zapraszam do jego kupna na stronie Egmont.pl!

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAKUPIĆ KOMIKS NA EGMONT.PL! 

 • Scenariusz: Tom King, Joshua Williamson
 • Rysunki: Jason Fabok, Howard Porter
 • Tłumaczenie: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data polskiego wydania: 19.09.2018 r.
 • Wydawca oryginału: DC Comics
 • Objętość: 96 stron
 • Format 165×255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena okładkowa: 39,99 zł