PODZIEL SIĘ

Myśleliście, że Wirus Alice Tetch był niebezpieczny? „Gotham” pokazał, że istnieje substancja, która w prosty sposób może zetrzeć miasto z powierzchni Ziemi. Niebezpieczny, chemiczny specyfik został wyprodukowany w laboratoriach Wayne Enterprises i oznaczona kryptonimem Projekt M.

UWAGA NA SPOILERY ! ! ! CZYTASZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ! ! !

Ivy udała się do Wayne Enterprises po tym, jak dowiedziała się o tajnym projekcie, który, jak sądziła, zabijał rośliny na całym świecie. Będąc pod wpływem feromonów Ivy, Bruce ujawnił, że wszystko zostało utajnione pod nazwą Projekt M.

Lucius natomiast wyjawił, że Projekt M pracował nad substancją chemiczną, która nie zabiła niczego, jak pierwotnie Ivy uważała. Przeciwnie, nowa substancja przyśpiesza wzrost komórek w zastraszającym tempie. Lucius nazwał ją Lazarus Water, wodą, która została zaczerpnięta z jednej z jam R’as al Ghula.

Oczywiście każdy, kto zna historię Batmana z komiksów, czy popularnego serialu animowanego (Batman: The Animated Series) wie doskonale, czym są Lazarus Water. Substancja ta posiada zdolność przywracania ludzi do życia. Zresztą Ivy udowodniła, że to prawda, dając Jimowi Gordonowi antidotum, które uratowało Bruce’a Wayne’a.

Na końcu odcinka widzimy, jak Ivy miesza Lazarus Water ze swoją krwią, która ma zabójcze właściwości (dzięki krwi zabijała ludzi, zmieniając ich wnętrze w rośliny).

Efekty, jakie wywołuje Lazarus Water są oczywiście najbardziej znaczącym efektem fabularnym odcinka. Jednakże fani DC zwrócili bardziej uwagę na nazwę Projektu M.

Projekt M to nazwa tajnej operacji rządowej, która miała swój epizodyczny występ w DC Comics. Został powołany do życia podczas II Wojny Światowej, kiedy siły alianckie eksperymentowały z bronią psychologiczną. W efekcie końcowym program zmienił biorących udział w eksperymencie w potwory.

Podczas gdy nazwa Projekt M wydaje się być ukłonem w kierunku fanów DC, to Lazarus Water na pewno stanie się kluczowym elementem serialu. Skoro Ivy przygotowała niebezpieczną toksynę, mieszkańców Gotham City może czekać kolejna epidemia.

Nowe odcinki „Gotham” w każdy czwartek czasu amerykańskiego (piątek czasu polskiego) w stacji FOX.