SPOILERY DO FINAŁOWEGO ODCINKA S.H.I.E.L.D.

Do premiery długo wyczekiwanej produkcji – Avengers: Infinity War pozostał jeszcze rok, ale uniwersum Marvela już wyraźnie zmierza do wielkiego starcia z Thanosem. Wielki krok w tym kierunku wykonał właśnie finał sezonu Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.

W nadchodzącym filmie łączącym całe uniwersum Marvela w starciu z kosmicznym zagrożeniem nie trudno wyobrazić sobie Strażników Galaktyki, czy drużynę Avengers, ale jak w to wpisują się agenci S.H.I.E.L.D.? Organizacja często stawała w pierwszej linii, by bronić Ziemię, jednak Infinity War wyniesie to na zupełnie nowy poziom. Finałowa scena czwartego sezonu sugeruje, że Phil Coulson i jego zespół odegrają sporą rolę w walce przeciwko Thanosowi i jego minionkom.

W finale agenci S.H.I.E.L.D. zostają sparaliżowani przez tajemniczego agenta i aresztowani na jego polecenie. Końcowa scena pokazuje Phila Coulsona budzącego się w kosmosie i rozpoczynającego dzień, jakby był to kolejny rutynowy poranek. Wszystko wskazuje na to, że w piątym sezonie zobaczymy ekipę Phila Coulsona w kosmosie. Nic jednak nie sugeruje dlaczego były dyrektor S.H.I.E.L.D. się tam znalazł, ale najprawdopodobniej ma to związek ze zbliżającą się wojną z Thanosem.

Istnieje wiele możliwości rozwiązania tej historii. Być może Coulson bada tworzącą się armię Thanosa, szuka jednego z Kamieni Nieskończoności lub jest na zupełnie niezwiązanej z Infinity War kosmicznej misji. Do mnie najbardziej przemawia jednak teoria mówiąca o wprowadzeniu S.W.O.R.D.

S.W.O.R.D. (Sentient World Observation and Response Department) jest agencją podległą S.H.I.E.L.D. Podczas gdy znana nam organizacja zajmuje się głównie zagrożeniami wewnętrznymi, S.W.O.R.D. mierzy się z atakami pozaziemskimi. Do kosmicznej agencji należą nie tylko ludzie, ale również kosmici czy mutanci, a jej baza zlokalizowana jest w kosmosie, co tłumaczyłoby miejsce pobytu Phila Coulsona.

Trudno mówić o czymś z pełnym przekonaniem, mając tak niewiele informacji. Phil Coulson jako agent S.W.O.R.D. wydaje się być logicznym rozwiązaniem, które spoiłoby całość i wprowadziło płynnie serial Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D. w rzeczywistość Infinity War.