PODZIEL SIĘ

Kinowe Uniwersum Marvela kontynuuje rozwijanie swojej trzeciej fazy filmów, której zwieńczeniem będzie wielki crossover w postaci filmu Avengers: Wojna Nieskończoności. W ów wyczekiwanym przez wszystkich dziele główną rolę będą odgrywały Kamienie Nieskończoności, których w sumie jest sześć. Są to Kamienie: Przestrzeni, Rzeczywistości, Mocy, Umysłu, Czasu i Duszy. Jak wiadomo, w dotychczasowych filmach wytwórni pojawiło się tylko pięć pierwszych. Nasuwa się więc pytanie, gdzie jest ostatni? Gdzie podziewa się Kamień Duszy, który jest równie potężny jak pozostałe?

Fani snują wiele teorii na temat możliwego pojawienia się kamienia w przyszłych filmach, lecz i pojawiają się opinie mówiące, że ów potężny relikt zaliczył już swój występ na ekranach. Jego posiadaczem miałby być strażnik Asgardu, Heimdall grany przez Idrissa Elbę. Zdaje się to być jednak mało prawdopodobne, kiedy weźmiemy pod uwagę film, który zbliża się wielkimi krokami do kin, a jest nim Thor: Ragnarok. W filmie głównym złoczyńcą ma być Hela grana przez Cate Blanchett, która zdaje się być logicznym posiadaczem Kamienia Duszy.

Kim jest Hela?

helaW komiksach Marvela postać Heli bazuje na podstawie nordyckiej bogini Hel. Jej ojciec był poprzednią wersją Lokiego dopóki nie zginął w wyniku Ragnaroku (apokalipsa nordyckich bogów) i Loki, którego znamy i kochamy zajął jego miejsce. Mocą Heli jako Bogini Śmierci jest panowanie nad królestwem zmarłych, wliczając w to Niffleheim (piekło), Hel (czyściec) oraz Valhalla (raj dla wojowników).

W filmie Thor: Ragnarok oczekiwanym przez wszystkich działaniem Heli będzie sprowadzenie armii umarłych pod bramy Asgardu, w celu zawłaszczenia sobie dusz Asgardczyków, w szczególności samego Thora. Jej atak może też być motywowany obaleniem Odyna przez Lokiego pod koniec filmu Thor: Mroczny Świat.

Chodzące trupy

Umiejętność Heli, którą jest wskrzeszanie umarłych może być prostym sposobem wprowadzenia Kamienia Duszy jako podstawy jej władania nad duszami. Byłoby to dobrym wyjaśnieniem, dlaczego  kamień nie został wprowadzony do kinowego uniwersum dużo wcześniej, kiedy na przestrzeni ostatnich lat swoje debiuty zaliczały inne.

Hela vs. Heimdall

heimdall2Teoria, że to Heimdall w sekrecie przetrzymuje Kamień Duszy pochodzi z domysłu, iż kolor jego oczu jak i kamienia są bardzo podobne i mogły zostać jakoś połączone. Do tego dochodzi ewentualność, że jego moc widzenia każdej duszy obecnej w dziewięciu światach pochodzi właśnie od tego kamienia.

W sieci krąży jeszcze jedna teoria odnośnie tego, gdzie znajduje się ów kamień, a mianowicie może być on umieszczony w zbroi strażnika, dokładnie na jego klatce piersiowej (widoczne na zdjęciu). Są to jednak tylko domysły i bardziej możliwa wydaje się być opcja z jego oczami. Chociaż kto wie?

Wracając do głównego tematu i ogólnego możliwego faktu posiadania kamienia przez Heimdall’a, jest jeden znaczący fakt, który może przeczyć temu, że to on jest jego obecnym właścicielem. W filmie Thor: Mroczny Świat Asgardczycy dali inny z kamieni, a mianowicie Kamień Rzeczywistości Kolekcjonerowi, aby nie trzymać w Asgardzie kolejnego. Wcześniej w ich posiadaniu znalazł się Kamień Przestrzeni (Tesserakt).

Jednakże, jeśli Heimdall faktycznie jest w posiadaniu Kamienia Duszy nie wyklucza to całkowicie teorii z Helą w roli głównej. Co prawda, jeśli on ma kamień, to nie ma go Bogini Śmierci, ale za to inwazja na Asgard może być motywowana chęcią przejęcia tej potężnej broni w zbliżającym się filmie.

Większy sens takiej kolei rzeczy nadaje wizja Thora w filmie Avengers: Era Ultrona, w której to nordycki Bóg spotkał oślepionego Heimdall’a. Ten na widok księcia podszedł do niego i powiedział mu “Wszyscy jesteśmy martwi!”. Wizja ta może sugerować, iż Heimdall zginął brutalną śmiercią, a ceną były jego oczy.

Lady Death

thanos-death-marvel-comicsOstatnim kawałkiem układanki jest nie kto inny jak Thanos i jego Rękawica Nieskończoności. W scenie po napisach w filmie Avengers: Era Ultrona możemy zobaczyć tytana, który jest gotowy do wzięcia większego udziału w dążeniach do zdobycia Kamieni Nieskończoności. Doktor Strange i Vision, którzy są w posiadaniu odpowiednio Kamienia Czasu i Umysłu mogą czuć się zagrożeni. Wręcz przeciwnie może wyglądać sytuacja Heli, która prawdopodobnie będąc w posiadaniu Kamienia Duszy może stawić czoła każdemu zagrożeniu ze strony Thanosa.

W komiksach Marvela Thanos ma obsesję na punkcie Śmierci, która jest przedstawiana jako tajemnicza kobieta w kapturze. Szalony Tytan (jak jest nazywany właściciel Rękawicy Nieskończoności) zabiega o jej uczucia siejąc dla niej śmierć i zniszczenie.

Istnieje jedna ciekawa opcja, którą jest to, że Hela w MCU może zastąpić samą Śmierć. W takim przypadku jeśli dodatkowo posiadałaby Kamień Duszy, Thanos mógłby dostrzec w niej silnego sojusznika. Ten w zamian za oddanie mu potężnego kamienia mógłby zapewnić rozciągnięcie granic jej Królestwa na całe rozległe uniwersum, gdzie sam najpierw zniszczy całe życie. Ma to spory sens, jeśli Marvel chce mocno trzymać film Avengers: Wojna Nieskończoności w kanonie komiksów i dać aktorce takiej jak Cate Blanchett naprawdę poważną rolę, na jaką zasługuje.

Co myślicie o powyższych teoriach? Zgadzacie się z którąś? Macie jakieś własne? A może to ktoś z Was posiada Kamień Duszy i nie chce się pochwalić?

loading...