Przedmowa
W latach 90. DC Comics często stosowało zabieg zabijania lub paraliżowania swoich najlepszych bohaterów na kartach komiksu i zamieniania ich na nowocześniejsze postacie, dopasowywane do obecnych czasów. W przypadku Batmana taką serią jest trylogia Knightfall, w której pierwsza część jest swoistym pożegnaniem z postacią Batmana. Pewnie wszyscy znamy jej końcowy scenariusz, gdzie to Bane łamie kręgosłup wykończonemu przez serię przestępców Batmanowi. Druga epicka opowieść – Knightquest – jest splotem przygód nieoczekiwanego zastępcy Batmana, Jean-Paul Valley’a (AZRAELA!). Oczywiście na łamach komiksu mamy również przygody Bruce’a Wayne’a, który nie pogodził się z życiem na wózku i walczy o powrót do sprawności. Valley przedstawia Batmana w zupełnie innym świetle. Jest brutalny, niemal śmiercionośny. Klasyczny motyw jeśli chodzi o Batmana to “sianie strachu w umysłach przestępców”. Jeśli chodzi o Jean-Paula jest to strach przed połamaniem kości… To opowieść o jego postępującym obłędzie, obłąkaniu Azraela, który jako nowy Rycerz Gotham musi strzec jednocześnie dobra miasta i ludzi.

Batman ((67) 06/1996): Nowy Rycerz Gotham!

Komiks jest wyżej wymienionym przedstawieniem nowego Batmana. Dużą jego częścią jest sama walka z Bane’em, obserwowana z boku przez zdezorientowanych policjantów. Valley spełnia cel, nie patrząc na konsekwencje, chce bezgranicznie pokonać Bane’a, nawet kosztem narażania życia cywilów (scena z pociągiem). Bane nie jest w stanie go pokonać, w końcu stoi naprzeciw człowieka, który jako Azrael jest  nieśmiertelny i niezwyciężony. Batman wygrywa a jego umysł toczy walkę, o to czy zabić przeciwnika. Na szczęście wygrywa w nim pozostała część Valley’a, która oszczędziła Bane’a.

POBIERZ:
chomikuj
LUB:
openload

Batman ((68) 07/1996): Komornik cz. 1

Czytając drugi komiks z serii Knightquest możemy dostrzec, że zabieg tego typu narracji jest ściśle powiązany z umysłem Valley’a. Na początku Batman niemal miażdży byle jakiego opryszka, i znów w ostatnim momencie ustępuje chorej naturze. W międzyczasie na przyjęciu u gangstera zjawia się Tally Man (Komornik), przestępca który ściąga odległe długi, często przy tym zabijając. Nie dajcie się złudzić jego pseudonimowi, jest on naprawdę fajnie stworzoną postacią, o bardzo ciekawej historii, która może wzbudzać sympatię.
Batman skrywa się w pewnym magazynie/hurtowni i próbuje dotrzeć do niedostępnych dla siebie rejonów swojego umysłu, swoich wspomnień, gdyż pamięta tylko działalność jako Anioł Zemsty. Przypadek losu sprawia, że w to samo miejsce trafia Komornik, który poszukuje ukrywającego się Big Mike’a. Okazuje się, że Batman (jako Bruce) ma jakiś odległy dług. Dochodzi do starcia.
W dalszej części komiksu czytamy o przygodach sparaliżowanego, ale wciąż przebiegłego Bruce’a i Alfreda, wspomaganych przez Bronze Tigera i Niewidzialną Cygankę na tajemniczej wyspie. Muszą odbić znaną lekarkę i ojca Robina (w tej serii sidekickiem jest Tim Drake) z rąk przestępców.

POBIERZ:
chomikuj
LUB:
openload

Batman ((69) 08/1996): Komornik cz.2

Tally Man zabija Batmana! W sumie niejednokrotnie w jednej tylko scenie… No ale tu Batmanem jest Azrael! W wyniku niedoszłej śmierci, dają o sobie znać pierwotne instynkty Valley’a. Jednak pierw przenosimy się w retrospekcji do genezy powstania Komornika. Otóż był wychowywany przez samotną matkę wraz z młodszą siostrą, a jego ojciec zostawił na rodzinie dług komorniczy. Bezwzględny komornik (zawód) często gnębił rodzicielkę Tally Mana. W pewnym momencie chłopak, by ukrócić cierpienie matki zabija stręczyciela i trafia do aresztu. Po wyjściu okazuje się, że jego rodzicielka się powiesiła, ta seria wydarzeń na zawsze rozwaliła jego psychikę, sprowadzając na złą drogę. Uwagę zwraca ciekawy zabieg wprowadzony przez scenarzystę. Otóż oprócz scen z walki, mamy również retrospekcje i to, co dzieje się w głowie obydwu przeciwników. Jean-Paulowi jest coraz ciężej utrzymać system w ryzach i aby zwyciężyć poddaje się jemu. Na szczęście znów w ostatnim momencie unika wymierzenia kary śmierci, jednak już teraz sprawia mu to dużo bólu i osłabia go strasznie. Batman nie wie już sam, czy jest robotem, bohaterem, czy potworem…
Przenosimy się na wyspę dobrze znaną z serialu Arrow.Pewną tajemniczą postacią, którą Bruce wezwał, by działała w ukryciu jest Ollie, który dołącza do ekipy. Udaje im się namierzyć bandytów. Jednak cała akcja bez prawdziwego Batmana jest nieudana i w wyniku kilku wpadek przeciwnikom udaje się zbiec, razem z zakładnikami.

POBIERZ:
chomikuj
LUB:
openload

Uwaga!
Jeśli chcecie, by opisy komiksów, wraz z nimi w pdf’ie pojawiały się częściej, to proszę o pobieranie ich z Chomika. Gdyż dzięki temu powiększa się ich zbiór, który jest również udostępniony dla Was.
Pozdrawiam.